Redakcja Polska

Na Białoruś wywożą niepełnosprawne dzieci z okupowanych terenów Ukrainy

29.09.2023 14:55
Na Białoruś są wywożone niepełnosprawne dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy - powiedział podczas konferencji prasowej w ministerstwie spraw zagranicznych Białorusi Aliaksej Tałaj, przewodniczący funduszu charytatywnego założonego i kierowanego przez władze państwowe. Twierdzi on, że dzieci przybyły na Białoruś w celu rehabilitacji.
Ukraiński rzecznik praw człowieka: Wiemy o kilkudziesięciu miejscach na Białorusi, w których są wywiezione ukraińskie dzieci
Ukraiński rzecznik praw człowieka: Wiemy o kilkudziesięciu miejscach na Białorusi, w których są wywiezione ukraińskie dzieci Drop of Light/shutterstock

Według Aliakseja Tałaja następne grupy dzieci ukraińskich zostaną rozmieszczone w obwodach brzeskim i grodzieńskim w zachodniej części Białorusi.

W kwietniu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało za akt ludobójstwa przymusową deportację do Rosji dzieci ukraińskich. Zgromadzenie w wydanym oświadczeniu napisało, że Aleksander Łukaszenko i jego reżim biorą udział w przestępstwie wojennym. Parlamentariusze europejscy wezwali Międzynarodowy Trybunał Karny do wydania nakazu aresztowania Aleksandra Łukaszenki tak jak to zostało zrobione w przypadku Władimira Putina i pełnomocnika ds. dzieci Federacji Rosyjskiej Marii Lwowej-Biełowej.

IAR/dad