Redakcja Polska

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na obchody rocznicy wybuchu powstańczego zrywu

25.07.2019 13:00
Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy odbędą się między innymi koncerty, spektakle teatralne, wystawy i oficjalne uroczystości.
Audio
  • Dr Paweł Ukielski, wicedyrektor MPW, o tegorocznych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Wystawy na 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj
Wieża Obserwacyjna Muzeum Powstania Warszawskiego
Wieża Obserwacyjna Muzeum Powstania WarszawskiegoIvanevian (źr Wikipedia, CC BY-SA 4.0)

Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło program obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania. Najwięcej wydarzeń odbędzie się 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu zrywu. O 17.00 na minutę zatrzyma się całe miasto. Wtedy przy pomniku Gloria Victis na Powązkach kwiaty złożą powstańcy oraz przedstawiciele władz.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski mówił, że chce, by tegoroczne obchody były okazją do rozmów z powstańcami - rozmów o życiu. "Nam bardzo zależy na tym, żeby ta rocznica była rocznicą spotkań pokoleń. Żeby każdy z nas nie tylko zapytał Powstańców, jak było 75 lat temu, ale żeby każdy z nas zapytał, co było wtedy dla Nich ważne, a może nawet najważniejsze. Żebyśmy Ich potraktowali jako źródło wartości" - mówił trakcie konferencji prasowej Jan Ołdakowski.

29 lipca rozpocznie się zlot harcerski, w którym weźmie udział 1400 harcerzy z całego kraju i z zagranicy.

Podharcmistrzyni Kinga Kaczmarek podkreśla, jak ważne przy tym wydarzeniu są dla niej spotkania z powstańcami. "Jak najbardziej trzeba korzystać z tego, że są, że możemy spotkać się z Nimi. Są to niewiarygodne i niesamowite przeżycia, to posłuchanie ich opowieści. Oprócz tego, że sama historia jest wzniosła, opowiadają też zwykłe przyziemne wspomnienia, na przykład ,jak sobie radzili” - dodaje Kinga Kaczmarek.

W ramach corocznego cyklu "Pamiętamy ‘44", 26 lipca ukaże się też płyta Michała Urbaniaka "For Warsaw with love". Artysta zaprosił do współpracy między innymi takich muzyków jak Marcus Miller, Herbie Hancock i David Gilmour.

Jak mówi Michał Urbaniak, będzie to połączenie kilku gatunków muzycznych. "Będą sample z życia. Tętno miasta, życia, serca. Dużo rapu, który jest w większości dedykowany Warszawie. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, bo przed nagraniem płyty wysłałem zapytania do wielu przyjaciół z zagranicy z opisem, linkami. I oni zadali sobie trud, zapoznali się z tym i przejęli się tym projektem" - mówi Michał Urbaniak.

Obchody zakończą się 2 października, czyli w rocznicę upadku Powstania. Wtedy na Kopcu Powstania Warszawskiego zgaśnie zapalony 1 sierpnia ogień pamięci.

Z dr Pawłem Ukielskim, wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie Warszawa