Redakcja Polska

Urszula Kozioł - wielka dama polskiej literatury – nie żyje

21.07.2025 14:03
Poetka, pisarka i laureatka Nagrody Literackiej „Nike” zapisała się na trwałe w historii polskiej literatury jako twórczyni wybitna, łącząca intelektualną głębię z poetycką wrażliwością.
Zmarła wybitna poetka Urszula Kozioł
Zmarła wybitna poetka Urszula KoziołFoto: PAP Radek Pietruszka

Honorowa obywatelka Wrocławia zmarła 20 lipca w wieku 94 lat. Jej wiersze, przekładane na prawie wszystkie języ­ki europejskie, zamieszczane są w licznych antolo­giach i pismach literackich, ich książkowe wydania ukazały się m.in. w Ameryce, Niemczech Serbii, we Francji i Włoszech

Urszula Kozioł przyszła na świat 20 czerwca 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Maturę zdała w Zamościu w 1950 roku, a po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim związała się na stałe ze stolicą Dolnego Śląska. Pracowała jako nauczycielka, m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej i we Wrocławiu. Przez lata była związana z wrocławskim miesięcznikiem Odra, w którym od 1972 roku kierowała działem literackim. Wcześniej pracowała również w redakcji „Poglądów” oraz była dyrektorką Wrocławskiego Ośrodka Kultury.

Debiutowała poetycko w 1954 roku na łamach prasy. Tworzyła nie tylko wiersze, ale także dramaty, słuchowiska, utwory dla dzieci oraz felietony. Jej tomiki poetyckie, wydawane głównie przez Wydawnictwo Literackie, zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ostatni z nich, "Raptularz", opublikowany w 2023 roku, przyniósł jej Nagrodę Literacką „Nike” w roku 2024.

W dorobku artystycznym poetka miała kilkanaście zbiorów poezji, m.in. "W rytmie korzeni", "W rytmie słońca", "Żalnik", "Stany nieoczywistości", a także prozę - opowiadania "Noli me tangere" i powieści "Postoje pamięci" oraz "Ptaki dla myśli". Była członkinią zarządu polskiego PEN Clubu, współpracowała z teatrem „Kalambur” oraz przez wiele lat publikowała felietony w dzienniku Rzeczpospolita.

Urszula Kozioł w poezji często sięgała po motywy mitologiczne i symbole kultury ludowej. Inspirowała się także podróżami, które zaprowadziły ją do wielu zakątków Europy i Ameryki, co znalazło odzwierciedlenie w jej obrazach przyrody i świata.

Za swój dorobek literacki była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za całokształt twórczości w 2011. W 2002 roku została wyróżniona prestiżową niemiecką Nagrodą Literacką im. Eichendorffa jako pierwsza osoba, która nie pisała w języku niemieckim. To wyróżnienie przyznaje Towarzystwo Literatury i Sztuki „Wschód” z Wangen im Allgäu od 1956 roku.

IAR/PAP/ep

 

80 lat temu w Powstaniu Warszawskim zginął Tadeusz Gajcy, poeta, żołnierz AK

17.08.2024 12:00
80 lat temu, 16 sierpnia 1944 roku, w Powstaniu Warszawskim zginął Tadeusz Gajcy, poeta, żołnierz Armii Krajowej, uważany za najwybitniejszego, obok Krzysztofa Baczyńskiego, twórcę pokolenia Kolumbów. Był autorem tomików wierszy: "Widma", "Grom powszedni" oraz dramatu "Homer i Orchidea". Miał 22 lata.

"Litwa, ojczyzna moja". Tomas Venclova o swojej niezwykłej książce

27.09.2024 12:00
Na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Tomasa Venclovy „Litwa. Ojczyzna moja". "Humanista, erudyta, podróżnik, zwolennik pojednania i dialogu między narodami Europy, jest Tomas Venclova wyjątkową postacią - kosmopolitą i patriotą jednocześnie. W jego osobie Wielkie Księstwo Litewskie dało nam jeszcze jednego wybitnego pisarza, jeszcze jedną nietuzinkową postać, jeszcze jednego poetę" - tak pisał o poecie Adam Zagajewski. I czytając książkę „Litwa, ojczyzna moja” wypada się całkowicie z tym zgodzić.

Wielkie Xięstwo Poezji - cykl spotkań w rocznicę urodzin Czesława Miłosza

29.06.2025 13:30
Wspólne czytanie poezji Czesława Miłosza, wieczory poetyckie z autorami z Polski, Litwy i Ukrainy czy odwiedzanie poetyckich miejsc złożą się na rozpoczynające się w niedzielę na Suwalszczyźnie (Podlaskie) Wielkie Xięstwo Poezji. Wydarzenie odbywa się w 114. rocznicę urodzin poety.