Redakcja Polska

"Spiegel": emerytowani niemieccy piloci wojskowi szkolą pilotów chińskiej armii

04.06.2023 16:03
Byli piloci wojskowi z Niemiec już od kilku lat szkolą pilotów myśliwców w Chinach - ustaliły tygodnik "Spiegel" i telewizja ZDF. Chodzi o "co najmniej kilku" Niemców, którzy są zatrudnieni w Chinach jako trenerzy i otrzymują wynagrodzenie za pośrednictwem fikcyjnych firm – opisuje "Spiegel".
Chiński myśliwiec Shenyang J-16
Chiński myśliwiec Shenyang J-16 Shutterstock.com/Dave Colman

W sobotę niemiecki minister obrony Boris Pistorius spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Shangfu na marginesie forum bezpieczeństwa Shangri-La w Singapurze, gdzie zażądał "natychmiastowego zakończenia tych szkoleń".

Pistorius "jasno dał do zrozumienia, że Berlin uważa za niedopuszczalne, aby byli piloci niemieckich sił zbrojnych przekazywali swoją wiedzę chińskim pilotom" – relacjonuje tygodnik. Spotkanie ministrów zamiast planowanych pierwotnie 30 minut trwało ponad godzinę.

W ocenie Pistoriusa, była to "bardzo otwarta" rozmowa, podczas której "bardzo wyraźnie wyrażono różnice zdań między Berlinem a Pekinem". "Chiński minister obrony zareagował bardzo ostrożnie", ale nie zakwestionował, że chińskie siły powietrzne zatrudniały trenerów z Niemiec – dowiedział się "Spiegel".

Chińczycy mogli poznać tajne informacje wosjkowe

O sprawie szkoleń chińskich pilotów poinformowały w piątek "Spiegel" oraz ZDF. Z ustaleń tych mediów wynika, że służby bezpieczeństwa "uważają za bardzo prawdopodobne", że dzięki temu procederowi piloci w Chinach mogli poznać tajne informacje wojskowe – np. rozlokowanie sił Bundeswehry i NATO, "a nawet przećwiczyć scenariusze ataku, które byłyby pomocne przy chińskim ataku na Tajwan".

Jak dowiedział się "Spiegel", niemieccy piloci wojskowi po przejściu na emeryturę byli rekrutowani przez "pozornie nie budzące podejrzeń firmy" z RPA czy Nowej Zelandii, a następnie wysyłani do Chin. "Ich roczne wynagrodzenie za pracę w Chinach w niektórych przypadkach mogło być nawet sześciocyfrowe" – podkreślił tygodnik.

"Najwyższy czas, aby ta niemiecka naiwność się skończyła..."

"Najwyższy czas, aby ta niemiecka naiwność się skończyła. Fakt, że emerytowani żołnierze sił powietrznych szkolą pilotów myśliwców w Chinach, jest absurdem i nie możemy tego zaakceptować" – skomentowała przewodnicząca komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP).

Zaapelowała także o szybkie zaostrzenie przepisów Bundeswehry, dotyczących emerytowanych żołnierzy tak, aby mogli pracować jako szkoleniowcy wyłącznie w armiach krajów NATO i ze strategicznymi partnerami. 


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Chiny Niemcy szpiegostwo

Rosja coraz częściej fabrykuje "dowody" na użytek operacji dezinformacyjnych

04.06.2023 09:17
W ostatnich dniach Rosja kolportowała fałszywe pisma MO Ukrainy oraz władz lokalnych na Podkarpaciu, by uwiarygodnić swoje kłamstwa dotyczące planów ataku Polski na zachodnią Ukrainę - poinformował pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Dyrektorka polskiej szkoły w Rydze: wielu naszych absolwentów wybiera studia w Polsce

04.06.2023 10:03
Wielu naszych absolwentów wybiera studia w Polsce, czasami to nawet połowa klasy - mówi Tereza Dinula, dyrektorka działającej od ponad 30 lat Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze.