X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów: Obchody Święta Wojska Polskiego

16.08.2019 22:57
Każdego roku, 15 sierpnia Lwów świętuję podwójnie: Święto Wojska Polskiego oraz święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Audio
  • Lwów: Obchody Święta Wojska Polskiego. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Obchody Święta Wojska Polskiego we Lwowie
Obchody Święta Wojska Polskiego we LwowieFoto: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego.

W nabożeństwie, którym przewodniczył biskup pomocniczy Edward Kawa OFMConv, udział wzięli żołnierze wojska polskiego oraz żołnierze wojska amerykańskiego stacjonujących na poligonie w Jaworowie koło Lwowa, konsulowie oraz pracownicy konsulatu, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa.

- Każdego roku, 15 sierpnia Lwów świętuję podwójnie: Święto Wojska Polskiego oraz święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest święto patronalne katedry łacińskiej we Lwowie - powiedziała Katarzyna Sołek, kierownik Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.


Obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie Obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie

Druga część uroczystości miała miejsce na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy i strzelców. Żołnierze wojsk polskich i amerykańskich, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, a także lwowscy Polacy złożyli wieńce oraz zapalili znicze na mogile zbiorowej na Cmentarzu Orląt.

- Jestem bardzo zadowolony, że jestem tutaj, że jestem na tym cmentarzu, gdzie znajdują się żołnierze walczący o wolność Polski w latach 20., że mogę uczcić ich pamięć jako żołnierz wojska polskiego - zaznaczył mjr Dariusz Mędrek, kierownik polskiej grupy zadaniowej na Ukrainie.

Żołnierze wojska polskiego i amerykańskiego także złożyli kwiaty przy pomniku lotników amerykańskich.

- Mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony jest mi smutno, że tyle żołnierzy tutaj zginęło. Ale z innej strony jestem bardzo dumny, że dbacie o te miejsca. Ludzie przyjeżdżają z różnych państw, aby uczcić tą wspólną pamięć - powiedział ppłk Michael Starz ze 101 dywizji powietrzno szturmowej wojsk amerykańskich, stacjonujących na Ukrainie.

Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która stoczona została w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

 

Relacja Eugeniusza Sało.

 

 


Zobacz więcej na temat: Lwów