X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Marszałek Senatu: Polonia to wielka szansa i wielki kapitał

04.09.2019 10:10
Polonia to wielka szansa i wielki kapitał. Prowadzimy bardzo intensywną politykę polonijną od czterech lat, jesteśmy formacją polityczną, która postawiła na Polonię - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas Forum Polonijnego w Krynicy.
Audio
  • Minister Anna Schmidt -Rodziewicz, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
  • Prof. Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Panel inaugurujący IV Polonijne Forum Ekonomiczne w Krynicy
Panel inaugurujący IV Polonijne Forum Ekonomiczne w KrynicyFoto: Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu
Stanisław Karczewski uczestniczył we wtorek w panelu pt. "Dobrze być Polakiem – jak dbamy o polskie interesy i wartości na arenie międzynarodowej". Odbył się on podczas Forum Polonijnego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że tematyka polonijna jest coraz ważniejsza. "Przykładamy olbrzymią wagę do spraw polonijnych, prowadzimy bardzo intensywną politykę polonijną od czterech lat i jesteśmy formacją polityczną, która można powiedzieć, postawiła na Polonię. Dla Senatu sprawy Polonii to oczko w głowie" – oświadczył.

Stanisław Karczewski mówił też, że "Polonia to wielka szansa, wielki kapitał". "Polonia to 20 mln Polaków rozsianych na całym świecie i jej serce bije po polsku i naprawdę szybko bije dla Polski" – mówił. W tym kontekście zwrócił uwagę, że Polonia coraz częściej odwiedza Polskę i coraz częściej chce mieć kontakt z Polską. "Coraz częściej przyjeżdżają i zostają w Polsce" – dodał.


Marszałek Karczewskie wskazał, że przez ostatnie cztery lata trwał partnerski dialog z Polonią. "Rozpoczęliśmy ten dialog od zapytania Polonii, wszystkich środowisk polonijnych, organizacji polonijnych, co jest dla nich najważniejsze. Oświata, nauka języka – wszyscy to powtarzali, mówili i tego się trzymamy, to będziemy robić, bo jest takie oczekiwanie, taka potrzeba i konieczność - nauka języka polskiego" – zadeklarował marszałek Senatu.

Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Schmidt-Rodziewicz podczas panelu wskazywała na liczne działania podejmowane na rzecz Polonii. Jak mówiła, polska polityka polonijna toczy się na wielu płaszczyznach "z wykorzystaniem szerokiego instrumentarium prawnego i finansowego". "Ale też staramy się budować takie przekonanie, że rzeczywiście Polska musi pamiętać o naszych rodakach poza granicami kraju, bo oni są ambasadorami polskości" – podkreśliła Schmidt-Rodziewicz.

Jak dodała, Polonia to wielki skarb i potencjał, dlatego "Polska w sposób stanowczy musi o nich pamiętać".

Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski wskazał, że do Krynicy przyjechał prosto z dorocznej odprawy ambasadorów. Jak relacjonował, podczas odprawy premier Mateusz Morawiecki odniósł się do Polonii zwracając uwagę, że np. w USA nie ma ona aż takiego wpływu na rządy amerykańskie jak np. tamtejsza mniejszość niemiecka. "To się może powoli zmieniać w związku z tym, że Polonia tak silnie poparła (prezydenta USA, Donalda) Trumpa. W tej chwili jest pewien deficyt i nad tym trzeba pracować" – mówił Andrzej Przyłębski.

Ambasador mówił też, że naszym "głównym interesem jest obrona naszego systemu wartości". "Polskiego sposobu życia, który jest mocno zagrożony z uwagi na pewne skrzywienie lewicowe, ja to nazywam skrzywieniem postmodernistycznym, które jest bardzo silne w całej Europie Zachodniej, szczególnie we Francji i Niemczech" – mówił.

Wcześniej podczas krótkiego briefingu marszałek Karczewski podkreślał, że podczas Forum "chcemy pokazać jak wielką wartością i szansą jest Polonia". "Chcemy współpracować z Polonią" – zadeklarował marszałek Senatu. Wyraził też zadowolenie z faktu, że Polonia jest coraz bardziej zainteresowana sprawami Polski i "coraz aktywniej - w miejscach swojego zamieszkania - dba o dobry wizerunek Polski". "Cieszy nas też fakt, że powstaje coraz więcej organizacji polonijnych zainteresowanych współpracą u siebie na miejscu i współpracą z Polską" – mówił Stanisław Karczewski.
Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym IV Polonijnego Forum Ekonomicznego.
PAP/ho