Redakcja Polska

Marszałek Senatu: Polonia to wielka szansa i wielki kapitał

04.09.2019 10:10
Polonia to wielka szansa i wielki kapitał. Prowadzimy bardzo intensywną politykę polonijną od czterech lat, jesteśmy formacją polityczną, która postawiła na Polonię - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas Forum Polonijnego w Krynicy.
Audio
  • Minister Anna Schmidt -Rodziewicz, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
  • Prof. Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Panel inaugurujący IV Polonijne Forum Ekonomiczne w Krynicy
Panel inaugurujący IV Polonijne Forum Ekonomiczne w KrynicyFoto: Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu
Stanisław Karczewski uczestniczył we wtorek w panelu pt. "Dobrze być Polakiem – jak dbamy o polskie interesy i wartości na arenie międzynarodowej". Odbył się on podczas Forum Polonijnego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że tematyka polonijna jest coraz ważniejsza. "Przykładamy olbrzymią wagę do spraw polonijnych, prowadzimy bardzo intensywną politykę polonijną od czterech lat i jesteśmy formacją polityczną, która można powiedzieć, postawiła na Polonię. Dla Senatu sprawy Polonii to oczko w głowie" – oświadczył.

Stanisław Karczewski mówił też, że "Polonia to wielka szansa, wielki kapitał". "Polonia to 20 mln Polaków rozsianych na całym świecie i jej serce bije po polsku i naprawdę szybko bije dla Polski" – mówił. W tym kontekście zwrócił uwagę, że Polonia coraz częściej odwiedza Polskę i coraz częściej chce mieć kontakt z Polską. "Coraz częściej przyjeżdżają i zostają w Polsce" – dodał.


Marszałek Karczewskie wskazał, że przez ostatnie cztery lata trwał partnerski dialog z Polonią. "Rozpoczęliśmy ten dialog od zapytania Polonii, wszystkich środowisk polonijnych, organizacji polonijnych, co jest dla nich najważniejsze. Oświata, nauka języka – wszyscy to powtarzali, mówili i tego się trzymamy, to będziemy robić, bo jest takie oczekiwanie, taka potrzeba i konieczność - nauka języka polskiego" – zadeklarował marszałek Senatu.

Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Schmidt-Rodziewicz podczas panelu wskazywała na liczne działania podejmowane na rzecz Polonii. Jak mówiła, polska polityka polonijna toczy się na wielu płaszczyznach "z wykorzystaniem szerokiego instrumentarium prawnego i finansowego". "Ale też staramy się budować takie przekonanie, że rzeczywiście Polska musi pamiętać o naszych rodakach poza granicami kraju, bo oni są ambasadorami polskości" – podkreśliła Schmidt-Rodziewicz.

Jak dodała, Polonia to wielki skarb i potencjał, dlatego "Polska w sposób stanowczy musi o nich pamiętać".

Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski wskazał, że do Krynicy przyjechał prosto z dorocznej odprawy ambasadorów. Jak relacjonował, podczas odprawy premier Mateusz Morawiecki odniósł się do Polonii zwracając uwagę, że np. w USA nie ma ona aż takiego wpływu na rządy amerykańskie jak np. tamtejsza mniejszość niemiecka. "To się może powoli zmieniać w związku z tym, że Polonia tak silnie poparła (prezydenta USA, Donalda) Trumpa. W tej chwili jest pewien deficyt i nad tym trzeba pracować" – mówił Andrzej Przyłębski.

Ambasador mówił też, że naszym "głównym interesem jest obrona naszego systemu wartości". "Polskiego sposobu życia, który jest mocno zagrożony z uwagi na pewne skrzywienie lewicowe, ja to nazywam skrzywieniem postmodernistycznym, które jest bardzo silne w całej Europie Zachodniej, szczególnie we Francji i Niemczech" – mówił.

Wcześniej podczas krótkiego briefingu marszałek Karczewski podkreślał, że podczas Forum "chcemy pokazać jak wielką wartością i szansą jest Polonia". "Chcemy współpracować z Polonią" – zadeklarował marszałek Senatu. Wyraził też zadowolenie z faktu, że Polonia jest coraz bardziej zainteresowana sprawami Polski i "coraz aktywniej - w miejscach swojego zamieszkania - dba o dobry wizerunek Polski". "Cieszy nas też fakt, że powstaje coraz więcej organizacji polonijnych zainteresowanych współpracą u siebie na miejscu i współpracą z Polską" – mówił Stanisław Karczewski.
Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym IV Polonijnego Forum Ekonomicznego.
PAP/ho