Redakcja Polska

Brexit: ważny komunikat do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

22.09.2019 12:57
Ambasador RP w Londynie apeluje do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii o składanie wniosków dotyczących przyznania im statusu osiedlonego. Jak podkreśla, jest on konieczny jeśli Polacy, niebędący obywatelami brytyjskimi, będą chcieli pozostać na Wyspach po brexicie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock, Marius_Comanescu

Jak przekazał ambasador Arkady Rzegocki, od 29 marca każdy obywatel mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii musi rejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać status osoby osiedlonej lub status tymczasowy jeśli chce pozostać tam po brexicie.

Rząd brytyjski informuje, że trzeba dokonać tego do końca czerwca 2021 roku lub do końca 2020 w przypadku bezumownego brexitu. Ten obowiązek dotyczy wszystkich osób niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od statusu, również rezydentów.

Tymczasem - jak wskazuje ambasada - tylko 27 proc. Polaków na wyspach złożyło wniosek o status osoby osiedlonej. Ambasador A. Rzegocki pisze, że to niepokojąco niski poziom. Jak podkreśla, to oznacza, że tysiące polskich obywateli może być narażonych na komplikacje w związku z nieuregulowanym statusem.

Informacje o procedurze uzyskania statusu osoby osiedlonej są dostępne na stronie ambasady RP w Londynie.

IAR/PAP/dad