X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

11 listopada rusza druga akcja charytatywna "Polak z sercem"

05.11.2019 16:03
11 listopada rusza II edycja ogólnopolskiej akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”. Pierwszy raz akcję zorganizowano w 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Adresatami akcji są Polacy mieszkający na Białorusi i Ukrainie, znajdujący się w trudnej sytuacji. W trakcie akcji "Polak z sercem" będzie zbierana żywność z długim terminem ważności, środki chemiczne, artykuły szkolne i biurowe. Prowadzona będzie także zbiórka pieniędzy poprzez wysyłanie SMS-ów.
Audio
  • 11. listopada ruszy II edycja ogólnopolskiej akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Polak z sercem". Materiał Małgorzaty Wosiek (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneŹródło: pixabay/pexels/CC0 License

- Akcja jest odpowiedzią nas młodych na trudną sytuację Rodaków na Wschodzie. Widząc na miejscu, podczas zeszłorocznych transportów, jak ogromne są potrzeby, zdecydowaliśmy się na jej kontynuację również i w tym roku - wyjaśnił motywację młodych KSM-owiczów Łukasz Fenisz, zastępca przewodniczącego Prezydium KR KSM.

Partnerami akcji są Caritas Lwów i Caritas Grodno. Będą oni wspomagać logistyczne KSM za granicą. Ponadto Caritas Polska uruchomi SMS charytatywny dla chcących wpierać akcję.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli wicemarszałek Senatu Maria Koc, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz, delegat KEP ds. KSM bp Marek Solarczyk i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Sukces ubiegłorocznej akcji

W ubiegłoroczną zbiórkę żywności i produktów chemicznych - jak poinformowali organizatorzy akcji - włączyło się 584 wolontariuszy z 16 diecezji. Zgromadzono ponad 11 ton produktów. Zostały one przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim. Ponadto dary trafiły również m.in. do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez braci albertynów we Lwowie i do Ośrodka Duszpasterstwa archidiecezji lwowskiej w Brzuchowicach. W tym roku na prośbę prowadzących polskie świetlice na Białorusi będą zbierane również materiały papiernicze, biurowe i gry, które pomogą w wyposażeniu i sprawnym funkcjonowaniu tych placówek.

Uczestniczący w konferencji sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaznaczył, że za aktualnymi granicami wschodnimi pozostało wielu Polaków, którzy wcześniej żyli w Rzeczypospolitej. - Nie możemy o nich zapomnieć. Są naszymi rodakami i oni także czują więź z ojczyzną. Pozostali tam, wierząc na początku, że Rzeczpospolita wróci na te tereny i będą mogli żyć w Polsce, będąc na swoim miejscu, do którego byli przywiązani. Rzeczywistość geopolityczna okazała się inna i pozostali poza granicami w warunkach trudnych do życia - stwierdził bp Miziński. Wyraził też wdzięczność zarządowi KSM za to, że ta inicjatywa powstała.

Również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podziękował w wideoprzesłaniu młodzieży KSM-owskiej za zaangażowanie w pomoc Polakom na Wschodzie. - To bardzo ważne, że oprócz wsparcia materialnego młodzież buduje relacje z naszymi rodakami na Wschodzie. Z serca błogosławię akcji "Polak z sercem" i zapewniam o mojej modlitwie - powiedział abp Gądecki.

Maria Koc: Polacy na Kresach wielką wartością

Zdaniem wicemarszałek Senatu należy wspierać Polaków na Kresach nie tylko materialnie, ale także duchowo. - Należy im pokazywać, że są oni dla nas wielką wartością, a nasza ojczyzna wspiera swoje dzieci tam, gdzie one zamieszkują - podkreśliła Koc.

Od 11 listopada do 30 czerwca akcji towarzyszyć będzie również zbiórka funduszy za pośrednictwem tzw. SMS-a charytatywnego (SMS o treści: POMOC na numer 72405 - koszt to 2,46 zł z VAT). Pieniądze zostaną przeznaczone na zorganizowanie niezapomnianych wakacji w Polsce dla potrzebujących młodych Polaków mieszkających na Białorusi. Oprócz SMS-a akcję można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto Fundacji dla Młodzieży (nr konta: 26 1090 2590 0000 0001 3751 6623 w PLN z dopiskiem: "Polak z sercem!".

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to organizacja, która wprowadza młodych ludzi w dorosłość, pomaga stawać się osobami dojrzałymi z mocnym kręgosłupem moralnym, uczy życia z Bogiem i Kościołem. Istnieje w 38 polskich diecezjach i zrzesza 15 tys. członków.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym akcji.

IAR/PAP/dad