X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Moja Polska jest tutaj". Z wizytą w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego

20.11.2019 15:30
To jest „nasze miejsce na ziemi”- mówią o Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku jego twórcy, pracownicy i wolontariusze.
Audio
  • "Moja Polska jest tutaj". Reportaż o ciekawej działalności Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Audycja Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Wizyta Pani Prezydentowej, Agaty Kornhauser-Dudy, w Centrum Kultury  Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie. Zdjęcie ilustracyjne
Wizyta Pani Prezydentowej, Agaty Kornhauser-Dudy, w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie. Zdjęcie ilustracyjneFoto: CKPiDE

Miejsce jest niezwykłe, bo powstało w niezwykłym mieście - dawnym Stanisławowie, obecnym Iwano-Frankiwsku, w którym ślady polskiej przeszłości - na dzisiejszej Ukrainie - wpisane są na trwałe. Stanowią je nie tylko domy, kościoły i pomniki, ale także swoisty genius loci, wyczuwalny, niemalże uchwytny. To w dużej mierze zasługa jeszcze żyjących mieszkańców dawnego Stanisławowa, którym się udało zachować pamięć o przeszłości i co więcej - także opowiedzieć o niej młodszemu pokoleniu.

Jednych i drugich połączyła wspólna idea  stworzenia  w Iwano-Frankiwsku miejsca, w którym szacunek dla historii jest siłą sprawczą w realizacji  projektów promujących polską kulturę, język i tradycję. Dzięki  temu mogą  nie tylko zachować i umocnić  polską tożsamość, ale  budować też  dobre relacje w środowisku  ukraińskim. To twórcze i  najlepsze nawiązanie do specyfiki dawnego Stanisławowa, bo przywołując jego minioną świetność należy pamiętać, że zgodnie żyli tu mieszkańcy wielu kultur.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w dawnym Stanisławowie łączy pokolenia i przeszłość z teraźniejszością, a dzięki temu, że jest otwarte również na środowisko ukraińskie promuje nowy wymiar współpracy polsko - ukraińskiej.

Do wysłuchania reportażu "Moja Polska jest tutaj" zapraszają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.

Odwiedziły one placówkę dzięki Fundacji Wolność i Demokracja, która zorganizowała w CKPiDE warsztaty dziennikarskie. Bogatą działalność Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego wspiera także, ze środków Senatu RP, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.