Redakcja Polska

Polonia w Stanach Zjednoczonych ze wsparciem polskich władz

28.01.2020 15:00
O pozycji Polski w świecie, inwestowaniu i o nowych polonijnych projektach w Stanach Zjednoczonych dyskutowali uczestnicy Kongresu 60 milionów. Dziesiąte forum Polonii odbyło się w Miami na Florydzie. Jednym z gości Kongresu był przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP.
Audio
  • Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP o Polonii w USA. Rozmowa Marka Wałkuskiego [posłuchaj]
Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP
Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RPFoto: Twitter @Kwiatkowski_A

W Miami zakończyła się kolejna edycja Kongresu 60 milionów czyli globalnego zjazdu Polaków. Uczestnicy Kongresu -biznesmeni, liderzy Polonii i dyplomaci - wzięli udział w Balu Polonaise, który od 48 lat organizuje w Miami znana działaczka Polonijna i promotorka kultury polskiej w USA Blanca Rosenstiel.

Uczestnicy forum podkreślali, że Kongres służy budowaniu bliższych związków Polonii z krajem oraz promowaniu Polski jako kraju sukcesu gospodarczego.

Celem Kongresu 60 milionów jest integracja Polonii oraz polskich środowisk biznesowych. W Miami spotkanie odbywa się po raz trzeci. Nazwa forum odnosi się do łącznej liczby Polaków w kraju i zagranicą.

„To jest międzynarodowy projekt, który łączy przedsiębiorców polskiego pochodzenia z całego świata” - tak o kongresie 60 milionów mówił ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek. Ambasador był honorowym gościem dziesiątego Kongresu, który odbywa się Miami. Piotr Wilczek ocenił, że w Stanach Zjednoczonych projekt Kongresu 60 milionów rozwija się znakomicie.


Jednym z gości Kongresu był przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP. Z ministrem rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.