Redakcja Polska

Trwa Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą „W drodze do Niepodległości”

08.03.2020 14:59
Uczestnicy Olimpiady walczą o zakwalifikowanie się do III etapu finałowego, który odbędzie się na początku czerwca w Polsce. Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Olimpiada jest inicjatywą Fundacji Wolność i Demokracja oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Trwa Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą
Trwa Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą Foto: wid.org.pl/Ilona Szliter-Wyzińska

Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Wilnie odbył się II etap Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą, z udziałem konsula Marcina Zieniewicza.

Inauguracja II etapu odbyła się w ubiegłym tygodniu w Konsulat Generalny RP w Monachium, gdzie do egzaminu przystąpili uczniowie z Niemiec i Austrii.

Egzaminy odbyły się w Konsulacie Generalnym RP w Monachium przed Komisją, w której skład weszli: przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Historii Polski i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego dr hab. Andrzej Korytko, członek Komitetu Głównego Olimpiady Historii Polski dr hab. Barbara Krysztopa-Czupryńska, prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski, Konsul generalny RP w Monachium Andrzej Osiak oraz w roli obserwatora Dorota Byszewska-Miłosińska reprezentująca Departament Współpracy z Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

14 i 15 marca uczestnicy z Ukrainy staną przed Komisjami egzaminacyjnymi we Lwowie, Kijowie, Żytomierzu, Odessie i Chmielnickim, ostatni egzamin odbędzie w Brukseli dla uczestników z Francji, Holandii i Belgii.

Uczestnicy Olimpiady walczą o zakwalifikowanie się do III etapu finałowego, który odbędzie się na początku czerwca w Polsce. Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce.

Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą jest inicjatywą Fundacji Wolność i Demokracja oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego. W skład Komitetu Głównego Olimpiady wchodzą członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, profesorowie reprezentujący poszczególne Uniwersytety oraz przedstawiciele Fundacji. Partnerami Olimpiady są Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, przy wsparciu placówek Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Pamięci Narodowej.

I etap Olimpiady Historii Polski był działaniem projektu „Polskie Echa – wspieranie nauki historii Polski na świecie” współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Więcej na temat Olimpiady i wcześniejszych edycji na stronie www.wid.org.pl/olimpiada-historii-polski/.

Źródło: Fundacja Wolność i Demokracja/ho