X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dzień Polonii. Szef MSZ przekazuje życzenia rodakom za granicą

02.05.2020 09:00
Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz przesyła Polakom na całym świecie najserdeczniejsze życzenia. - Zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości - życzy minister.
Audio
  • Życzenia ministra Jacka Czaputowicza do Polonii i Polaków za granicą
Minister spraw zagranicznych  Jacek Czaputowicz
Minister spraw zagranicznych Jacek CzaputowiczŹródło: Kancelaria Premiera - wikimedia commons - Public Domain

Obchodzony od 2002 roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Według danych MSZ, liczba Polek i Polaków oraz osób polskiego pochodzenia żyjących na co dzień za granicą wynosi aktualnie około 20 milionów osób. Dzięki nim, na polską obecność, symbole i tradycje można natrafić nawet w najdalszych zakątkach świata. Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych - 10 milionów. Inne duże skupiska są w: Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Polacy mieszkają też między innymi na - Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Ta szczególna grupa pozostaje od lat jednym z najważniejszych adresatów polskiej polityki zagranicznej. Minister Jacek Czaputowicz w swoim exposé w 2019 roku wspominał m.in. o szansie na aktywną promocję polskich interesów, dzięki obecności licznej polskiej społeczności poza granicami kraju, zaznaczając przy tym, że: „polityka polonijna, by przynosić pożądane owoce, realizowana być musi nie tylko dla Polonii, ale przede wszystkim z jej udziałem”.

W ten szczególny dzień, państwo polskie ma okazję wyrazić swoją wdzięczność wobec polskiej społeczności na całym świecie za jej wierność i przywiązanie do kraju pochodzenia oraz podziękować za nieustanną pracę na rzecz wspólnego dobra.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz przesyła Polakom na całym świecie najserdeczniejsze życzenia. - Zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości - życzy minister.


Poniżej treść życzeń ministra Jacka Czaputowicza:

"Szanowni Państwo, drodzy Rodacy.

W związku z przypadającym 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą, pragnę złożyć wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia. W tym dniu Polacy w całym kraju łączą się myślami z tymi, którzy będąc częścią narodu polskiego, znaleźli swój nowy dom na obczyźnie. Myślimy zwłaszcza o tych, którzy pozostali w swoich domach ale już poza granicami współczesnej Polski. Chciałbym wyrazić wielki szacunek i podziękowania dla wszystkich, którzy mimo trudności i oddalenia, nie zaniechali kontaktów z ojczyzną. I nie zapomnieli o mowie swoich przodków, przekazując polskość kolejnym pokoleniom.

Dzisiaj w czasie pandemii wyjątkowo mocno odczuwamy siłę narodowej wspólnoty. Jesteśmy dumni z postawy naszych Rodaków, którzy organizują pomoc w walce z epidemią dla potrzebujących. Pamiętamy o polskich pielęgniarkach i lekarzach zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem. MSZ wspiera solidarnie działania Polonii w ramach akcji #Polonia4Neighbours. Pokazuje ona, że Polacy są wrażliwymi i ofiarnymi sąsiadami. Za tę solidarność serdecznie dziękujemy. Pragniemy aby relacje państwa polskiego z Polonią i Polakami zagranicą, opierały się na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu. A nasze współdziałanie było pomyślne i harmonijnie.

Chcemy aby Polacy zagranicą śmiało podejmowali nowe wyzwania i wnosili istotny wkład do społeczeństw, w których żyją. Dostrzegamy ścisły  związek między osiągnięciami i pozycją Polonii w poszczególnych państwach, a sukcesami i prestiżem Polski na arenie międzynarodowej.

Pozostajemy otwarci na państwa głosy. Mamy świadomość, że skoordynowane wspólne działania pozwolą rozwinąć potencjał Polaków rozproszonych po całym świecie.

Życzę państwu z okazji święta Polonii, zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości."

Źródło: MSZ