X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezes PFN: niewykorzystane środki trafiają na działania związane z COVID-19 i do Polaków na Wschodzie

25.11.2020 14:56
Niewykorzystane pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej trafiają na najpotrzebniejsze działania związane z przeciwdziałaniem koronawirusowi - powiedział prezes Fundacji Marcin Zarzecki. PFN wsparła też stowarzyszenia wysyłające świąteczne paczki Polakom na Wschodzie.
Dzieci obdarowane w ramach jednej z akcji pomocy Polakom na Wschodzie
Dzieci obdarowane w ramach jednej z akcji pomocy Polakom na WschodzieTwitter/@Prezydentpl

Podczas konferencji prasowej w środę w warszawskiej siedzibie PFN Zarzecki poinformował, że w związku z pandemią Fundacja musiała zrewidować swój budżet i aneksować umowy, które zawarła wcześniej, a ich realizacja nie była możliwa w zakładanym terminie - do końca 2020 r.

Marcin Zarzecki zaznaczył, że Polska Fundacja Narodowa bardzo szybko włączyła się do działań związanych z walką z Covid 19 i przeciwdziałaniem pandemii. - Pozwala nam na to nasz statut, który zakłada, że jednym z celów jest dbanie o zdrowie i życie obywateli - poinformował.

- Dokonaliśmy bardzo intensywnej, przemyślanej rewizji budżetu. Okazało się, że bardzo wiele naszych przedsięwzięć powinno być aneksowanych ze względu na to, że z powodu pandemii niemożliwa okazała się realizacja celów - podkreślił prezes PFN.

Środki na walkę z pandemią

- Środki, które udało nam się relokować zaangażowaliśmy w rzeczy najważniejsze - a więc walkę z COVID-19 - dodał. Przypomniał, że PFN sama nie posiadała merytorycznych możliwości, by w racjonalny sposób, punktowo i bezpośrednio przeciwdziałać pandemii i jej skutkom. Dlatego, zaznaczył Zarzecki, Fundacja podjęła współprace z instytucjami państwowymi, ale też z organizacjami społecznymi, np. wsparcie w ramach list zakupowych w związku z walką z koronawirusem przyszło z ministerstwa zdrowia.

Według Zarzeckiego PFN od początku pandemii wsparła już kilkadziesiąt szpitali, domów pomocy społecznej, hospicjów, ale też specjalistycznych przychodni dedykowanych seniorom, kombatantom, czy weteranom. - Kupowaliśmy i kupujemy nadal ambulanse, wspieramy laboratoria, kupując sprzęt i zaawansowane aparaty diagnostyczne, staramy się kupować środki antyseptyczne, indywidualne pakiety zabezpieczające. To liczymy w tonach i w tysiącach - podkreślił. - Wiemy, że na pierwszej linii frontu znajdują się szpitale, domy pomocy społecznej i inne miejsca, które mają nas wspierać podczas pandemii - dodał.

Wsparcie ośrodków naukowych

Pomoc nie ogranicza się do instytucji medycznych - PFN, wspiera m.in. inżynierów przygotowujących polskie urządzenie i technologię do wspomagania oddychania - zaznaczył Marcin Zarzecki.

Przypomniał też, że Fundacja wspólnie z MSZ angażowała się w organizację konwojów zagranicznych z pomocą dla Gruzji, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Pomoc Polakom na Wschodzie

Nowy przedświąteczny konwój przygotowany ze wsparciem PFN przez Stowarzyszenie Odra-Niemen i Fundację "Nie zapomnij o nas" kierowany będzie do Polaków na Wschodzie. - Pomoc im, to nasze moralne zobowiązanie i do tych działań włączyliśmy się - powiedział Zarzecki.

Według niego takie akcje, to również budowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej i pomoc dla Polaków, którzy tego potrzebują.

7 ton żywności dla Polaków na Kresach

Prezes mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen Krzysztof Krzemiński powiedział dziennikarzom, że wsparta przez PFN akcja wysyłania paczek żywnościowych dla Polaków i kombatantów, to ok. 7 ton żywności dla środowisk polskich na Kresach.

W związku z obostrzeniami wynikającymi z pandemii w tym roku pomoc przed świętami będzie ograniczona do ok. 500 rodzin polskich na Litwie, a wyjazd odbędzie się w trzech turach. Organizatorzy chcą dotrzeć do jak największego obszaru na całej Litwie.

- Niestety nie będzie tym razem odwiedzin w gospodarstwach domowych, żeby nie rozprzestrzeniać koronawirusa. Pomoc będzie przekazywana poprzez współpracujące organizacje z tamtego regionu, które bezpośrednio będą dystrybuowały pomoc - wyjaśnił Krzemiński.

Podziękował PFN, bez której nie udałoby się stowarzyszeniu dotrzeć z pomocą przed świętami do tak dużej grupy odbiorców. W transporcie i paczkach będą nie tylko produkty żywnościowe, ale też m.in. przybory szkolne.

Paczki symbolem pamięci

Prezes fundacji "Nie zapomnij o nas" Patryk Markuszewski podkreślił, że ogromne przeżyciem jest na własne oczy zobaczyć, jak ludzie na Wschodzie krzewią patriotyzm i kultywują polskość i czują się Polakami.

- Te paczki, to symbol, że tutaj - w kraju - o nich pamiętamy. Zachęcam, żeby każdy - gdy już miną obostrzenia - został naszym wolontariuszem i wspierał nas w tych działaniach. To doświadczenie zmienia postrzeganie świata, postrzeganie życia i pokazuje, jak ta pomoc jest potrzebna - mówił Markuszewski.

Członek zarządu PFN Michał Góras przypomniał, że oprócz relokowanych pieniędzy, Fundacja na działania przeciw COVID-19 przeznaczyła środki z rezerwy - kilka milionów złotych.


PAP/dad

Para prezydencka zachęca do włączenia się w świąteczną zbiórkę Banków Żywności

24.11.2020 14:53
Para prezydencka zachęca do włączenia się w świąteczną zbiórkę żywności organizowaną przez Banki Żywności. W tym roku akcja ze względu na koronawirusa odbędzie się bez wolontariuszy.

Ambasada RP w Rosji protestuje przeciwko dążeniom do zakłamania zbrodni katyńskiej

25.11.2020 08:24
Podczas konferencji Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO) padły wypowiedzi dążące do zakłamania faktów związanych ze zbrodnią katyńską i postulowano zrewidowanie oficjalnego stanowiska Rosji ws. Katynia - oświadczyła ambasada RP w Moskwie.

Ambasador RP: zmiany w handlu z Wielką Brytanią nastąpią niezależnie od umowy z UE

25.11.2020 13:45
Zmiany w zasadach handlu z Wielką Brytanią od nowego roku nastąpią niezależnie, czy zawrze ona umowę z Unią Europejską, czy nie, dlatego ważne jest, żeby polskie firmy śledziły sytuację i się do nich przygotowały – przyznał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.