X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Niezwykła historia i dokonania Krzysztofa Arciszewskiego. Międzynarodowy projekt badawczy

07.05.2021 16:06
Krzysztof Arciszewski, to Polak wielce zasłużony dla Brazylii, dlatego niezwykle ucieszyła mnie zgłoszona w ubiegłym roku inicjatywa brazylijskich naukowców, którzy chcą przypomnieć dokonania tego podróżnika, generała i holenderskiego wicegubernatora Brazylii sprzed prawie czterystu lat - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie.
Audio
  • O projekcie poświęconym Krzysztofowi Arciszewskiemu, Marii Wieczorkiewicz opowiedziała Marta Olkowska, konsul generalna w Kurytybie [posłuchaj]
Krzysztof Arciszewski
Krzysztof Arciszewski Polona/Dien Druk

Projekt badawczy zatytułowany: „Wspomnienia Krzysztofa Arciszewskiego, Polaka w służbie holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej 1630-1639„ realizują: Bruno Romero Ferreira Miranda, Lucia Furquim i Werneck Xavier, naukowcy z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego w Pernambuco oraz  Uniwersytetu w Leiden w Niderlandach. Ich celem jest zbadanie i udostępnienie wcześniej niepublikowanych zapisów z dzienników tego wybitnego Polaka, prowadzonych podczas jego dziewięcioletniego pobytu w Brazylii.

W projekt zaangażowane jest również Archiwum Państwowe Niderlandów, co umożliwi badaczom dotarcie do dodatkowych źródeł. W Polsce niestety praktycznie nie zachowały się ślady związane z działalnością Krzysztofa Arciszewskiego. Dlatego m.in. Konsulat Generalny RP w Kurytybie dostrzega szczególną wartość takich międzynarodowych  projektów i z pełnym przekonaniem  w nich partycypuje - podkreśla Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie.

O dokonaniach Krzysztofa  Arciszewskiego, jego wszechstronnych zainteresowaniach, a także ciekawych poglądach na wiele spraw politycznych i społecznych, warto dziś przypominać, gdyż świadczą o niezwykłej osobowości tego człowieka, który czuł się obywatelem świata i potrafił to zdyskontować nie tylko dla własnej chwały.

O projekcie poświęconym Krzysztofowi Arciszewskiemu, Marii Wieczorkiewicz opowiedziała Marta Olkowska, konsul generalna w Kurytybie. 

 

Krzysztof Arciszewski urodził się w Rogalinie w 1592 roku w rodzinie ariańskiej. W młodości służył na dworze hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Radziwiłła. Został skazany na banicję i infamię za zabójstwo Kacpra Jaruzela Brzeźnickiego, adwokata, którego oskarżał o oszustwa finansowe przy rodzinnym majątku Arciszewskich.

Udał się do Niderlandów. Tam, dzięki pieniądzom swojego protektora, studiował historię i techniki artyleryjskie. Pod koniec lat 20. XVII wieku przebywał we Francji, gdzie jako holenderski oficer  służył pod sztandarami kardynała Richelieu. Jego doświadczenie postanowili wykorzystać Holendrzy, którzy skierowali go do walki w Brazylii. Wraz ze zwerbowanymi ludźmi miał   odbijać jej wschodnie porty i miasta, zwłaszcza Pernambuco, głównego producenta cukru na świecie. Walczył u boku Holendrów przeciwko Hiszpanom i Portugalczykom. Odniósł   szereg spektakularnych zwycięstw. Za zdolności i osobistą odwagę nagrodzono go stopniem admiralskim i tytułem wicegubernatora Brazylii. Do Rzeczpospolitej powrócił w 1646 roku na zaproszenie Władysława IV Wazy. Król uczynił go zwierzchnikiem polskich wojsk artyleryjskich. Zmarł w Polsce 7 kwietnia 1656 roku.