Polskie Radio
Section05
Brazylia

Brazylijskie rytmy i słowiańska wrażliwość. Dorota Miśkiewicz z nowym albumem "Bons Amigos"

Muzyczne połączenie kultur, kontynentów, stref klimatycznych i czasowych. Wokalistka Dorota Miśkiewicz wspólnie z Toninho Hortą, gitarzystą i światową gwiazdą latin jazzu nagrała album pt. "Bons Amigos". W "Muzycznej Jedynce" przedpremierowo mogliśmy posłuchać utworów z nowej płyty Doroty Miśkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Dorota Miśkiewicz Brazylia muzyka rozrywkowa album

"Podobnie myślimy i działamy". Prezydent Portugalii podziękował Polsce za pomoc dla Ukrainy

- Jesteśmy solidarni i gotowi do pomocy we wszystkim, co związane z sytuacją na granicy UE, NATO, ale również na innych granicach - zapewnił w Warszawie prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Podziękował Polsce za "trudną rolę, jaką odgrywała i odgrywa w imię podstawowych wartości".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta Portugalia Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn wojna na Ukrainie pakt Ribbentrop-Mołotow Polonia Brazylia język polski

Sejmowa komisja zaakceptowała czterech kandydatów na ambasadorów. Bogna Janke obejmie placówkę w Brazylii

Sejmowa komisja spraw zagranicznych podjęła decyzję w sprawie kandydatów na ambasadorów RP w kilku państwach. Pozytywnie oceniono wybór b. sekretarz stanu w KPRP Bogny Janke na ambasadora w Brazylii. Zarekomendowano też kandydatury Jędrzeja Kotarskiego, Jana Pawelca i Macieja Ruczaja na ambasadorów - odpowiednio - w Panamie, Angoli i na Słowacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Brazylia Sejm

Ślady na rozgrzanym piasku i koncert Nils Petter Molvær & Milo Ensemble z Festiwalu Muzyka Świata 2023

Od nowości płytowych z Zimbabwe przez wariacje na temat samby lat 60. po jazzowo-folkowe fuzje. To był plan Kuby Borysiaka na rozedrganie lipcowej sobotniej nocy. Do tego retransmisja koncertu Nils Petter Molvær & Milo Ensemble podczas Festiwalu Muzyka Świata 2023, który odbył się w maju w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  world music folklor folk Dwójka Kuba Borysiak Afryka Brazylia

Bruksela: rozpoczął się dwudniowy szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby

Unia Europejska chce otworzyć nowy rozdział w relacjach z Ameryką Łacińską i Karaibami, bo chce konkurować tam o wpływy z Chinami i Rosją. W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt z udziałem przedstawicieli obu organizacji, pierwszy od ośmiu lat. Jeszcze przed jego rozpoczęciem Komisja Europejska ogłosiła, że zainwestuje w regionie 45 miliardów euro i sfinansuje 135 projektów - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Ameryka Południowa karaiby polityka Beata Płomecka Bruksela Komisja Europejska Ursula von der Leyen Brazylia Argentyna Paragwaj Urugwaj GOSPODARKA

Umowa z państwami Mercosuru. Przewodnicząca KE: negocjacje bliskie zakończenia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że bliskie zakończenia są negocjacje w sprawie umowy handlowej z państwami Mercosuru - Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Ursula von der Leyen powiedziała o tym w Brukseli, przed spotkaniem z prezydentem Brazylii Lula da Silvą. Więcej informacji w relacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brazylia Ursula von der Leyen Argentyna Paragwaj Urugwaj Unia Europejska Beata Płomecka Ameryka

Paul Landowski. Polak, który stworzył posąg Chrystusa w Rio de Janeiro

1 czerwca 1875 roku urodził się rzeźbiarz Paul Landowski. Był autorem między innymi Pomnika Reformacji w szwajcarskiej Genewie oraz sarkofagu francuskiego bohatera I wojny światowej gen. Ferdynanda Focha. Przede wszystkim zasłynął jednak jako współtwórca statui Jezusa Chrystusa górującego nad brazylijskim miastem Rio de Janeiro. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy SZTUKA rzeźba Rio de Janeiro Brazylia Paryż pomniki artysta