Polskie Radio
Section05
Brazylia

Fala antyprezydenckich demonstracji w Brazylii. Obwiniają Bolsonaro o "narodową katastrofę"

Uczestnicy nowych wielkich demonstracji, które odbyły się w sobotę w ponad czterystu miastach Brazylii, domagali się ustąpienia prezydenta Jaira Bolsonaro. Obciążają go odpowiedzialnością za - jak mówili - "narodową katastrofę", jaką stała się w tym kraju pandemia koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Ameryka Ameryka Południowa Jair Bolsonaro protest demonstracje koronawirus COVID-19 ŚWIAT

Antoni Dygat - wspaniały architekt dwudziestolecia międzywojennego

72 lata temu, 10 lipca 1949 roku, zmarł na emigracji, w brazylijskim São Paulo, znany i ceniony architekt Antoni Leopold Dygat. Wielu kojarzy go również z jego dziećmi, którymi byli znany pisarz Stanisław Dygat oraz Danuta Lutosławska, żona wybitnego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Myliłby się jednak ten, kto w dzieciach upatrywałby źródła sławy Antoniego Dygata.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA architektura Warszawa Stanisław Dygat Brazylia

Rozległe diecezje i parafie, mniej kapłanów. Ks. Marek Figurski o duszpasterstwie w Brazylii

W audycji misjonarz posługujący w Brazylii - ks. Marek Figurski opowiedział o specyfice pracy w tamtejszych parafiach. Jak podkreślił, wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w polskich diecezjach. Brazylijskie parafie są przede wszystkim rozległe terytorialnie. Kapłan musi pokonywać spore odległości, aby dotrzeć do wiernych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Brazylia

Brazylii grozi "trzeci wielki kryzys" COVID-19. Wykryto już blisko 18 mln zakażeń

Komunikat brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia, ogłoszony nazajutrz po sobotnich antyrządowych demonstracjach w największych miastach kraju, potwierdził, że ten 210-milionowy kraj zmierza do "trzeciego wielkiego kryzysu" od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby, według komunikatu, liczba przypadków koronawirusa wzrosła o 82 888 i wynosi obecnie 17 883 750.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa COVID-19 Brazylia pandemia epidemia koronawirus

Brazylijczycy żądają impeachmentu prezydenta. Powodem strategia walki z koronawirusem

W stolicach wszystkich 26 brazylijskich stanów oraz w stolicy państwa - Brasilii - odbywają się manifestacje przeciwko prezydentowi Jairowi Boslonaro. Ich naczelnym hasłem jest żądanie jego impeachmentu. Powodem jest przyjęta przez głowę państwa strategii walki z epidemią koronawirusa. Brazylia jest jednym z głównych epicentrów pandemii na świecie. Dotychczas zmarło tam z tego powodu 460 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brazylia pandemia koronawirus protest Jair Bolsonaro

"Promocja polskiej literatury w Brazylii jest moją misją". Spotkanie z prof. Piotrem Kilanowskim

Zacząłem tłumaczyć poezję polską na język portugalski ponad dwadzieścia lat temu, najpierw dla brazylijskich przyjaciół, którym chciałem przybliżyć polską literaturę, a potem już pomyślałem o szerokim gronie odbiorców i potraktowałem tę część mojej pracy jako swego rodzaju misję - mówi prof. Piotr Kilanowski, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu w Kurytybie, w Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia literatura Polonia KULTURA Polacy za granicą