Redakcja Polska

Stypendia nowojorskiej Unii Kredytowej dla polonijnych uczniów i studentów

29.06.2021 08:21
Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) w Nowym Jorku wyasygnowała pół miliona dolarów na swój program stypendialny, w ramach którego wsparła 421 młodych przedstawicieli Polonii mieszkających w 9. amerykańskich stanach i dystrykcie Waszyngtonu.
Jedna z obdarowanych stypendium uczennic
Jedna z obdarowanych stypendium uczennicŹródło: Twitter/Polish & Slavic FCU @PolishSlavicFCU

W tym roku stypendia otrzymało 136 studentów szkół wyższych oraz 285 uczniów ostatniej klasy szkoły średniej. Wśród tych ostatnich, dziewięcioro dostało dodatkowe stypendia od New York Credit Union Association. Pięcioro studentów uhonorowano najwyższymi w wysokości 5 tys. dolarów, a pozostałych w wysokości 2 oraz 1 tys. dolarów.

- Pomimo epidemii Covid-19, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, zrealizowała program stypendialny bez zakłóceń, nagradzając kolejnych 421 młodych członków PSFCU stypendiami łącznej wartości 500 tys. dolarów. To nasz najważniejszy program: stypendia przyznaliśmy już po raz 21. z rzędu, a od 2001 roku nagrodziliśmy 5,1 tys. młodych ludzi łączną kwotą ponad 6 mln dolarów - powiedział dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski. - Program Stypendialny 2021 okazał się sukcesem, co świadczy o tym, że Unia jest nowoczesną instytucją finansową, która radzi sobie w każdych warunkach - dodał.

Najwięcej stypendystów - ze stanu Illinois

Według kierownictwa Unii podobnie jak poprzednich kilku latach najwięcej stypendystów, 156, pochodzi ze stanu Illinois (Chicago i okolice), z New Jersey 124, z Nowego Jorku 119 i z Pensylwanii 13. Stypendia otrzymali także młodzi ludzie mieszkający w stanach, gdzie nie ma placówek PSFCU: w Connecticut - 4 oraz po jednym w New Hampshire, na Florydzie, w Alabamie, Arizonie i w Waszyngtonie.

- To najważniejszy, coroczny program Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i świetna inwestycja w przyszłość nie tylko PSFCU, ale całej Polonii w Stanach Zjednoczonych - ocenił Bogdan Ogórek, II wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU oraz przewodniczący Komisji Stypendialnej Rady Dyrektorów PSFCU.

Pandemia dała się we znaki

Z powodu pandemii Unia musiała zrezygnować z tradycyjnej uroczystości wręczenia nagród, a laureaci odebrali stypendia osobiście w jej oddziałach. Każdy z nagrodzonych otrzymał także egzemplarz książki brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a "Poland 1939" o wojnie obronnej Polski w 1939 roku.

PSFCU założyli imigranci z Polski w 1976 roku na nowojorskim Greenpoincie. Po ponad 44 latach działalności jest ona uważana za największą polską instytucję finansową poza granicami kraju.

- Nasza Unia obsługuje ponad 106 tysięcy członków, a wraz z rodzinami ponad 135 tys. osób. Wartość aktywów PSFCU przekracza 2,5 mld dolarów. Unia posiada 21 oddziałów w czterech stanach (Nowy Jork, New Jersey, Illinois i Pensylwania). Najnowsza, 21. placówka – w Fairfield, New Jersey – działa od kwietnia br. - podkreśliło kierownictwo Unii.