X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

150 lat polskiego osadnictwa w Kurytybie, w Brazylii

01.10.2021 15:58
150 lat temu, 30 września 1871 roku do Kurytyby przybyli pierwsi polscy emigranci. Tę ważną datę dla polskiego osadnictwa w Brazylii uczciła miejscowa Polonia, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie.
Audio
  • Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchani rozmowy z Martą Olkowską, Konsul Generalną RP w Kurytybie [posłuchaj]
150 lat polskiego osadnictwa w Kurytybie
150 lat polskiego osadnictwa w KurytybieFoto: Konsulat RP w Kurytybie

Marta Olkowska, Konsul Generalna RP w Kurytybie, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy mówiła, że potomkowie polskich emigrantów pielęgnują pamięć o przodkach i to dzięki ich staraniom i zaangażowaniu udało się zorganizować  jubileuszowe obchody.

W Kurytybie, najbardziej polskim mieście w Brazylii, odbyła się premiera znaczka pocztowego dokumentującego przybycie polskich emigrantów, najpierw ich podróż  statkami  przez Ocean Atlantycki – a później wędrówkę do okolicznych portów i Kurytyby, w której się chętnie osiedlali.

Odsłonięto również okolicznościową tablicę, na której umieszczono nazwiska wszystkich polskich osadników,  przybyłych do Kurytyby 150 lat temu. Główny organizator wydarzenia organizacja - Braspol Pilarzinho - szczególną wagę przywiązuje do faktu, że po raz pierwszy upamiętniono dokładnie pierwszych osadników. W tym celu zostało przeprowadzone szerokie badanie historyczne,  zweryfikowano listy pasażerów na statkach przybijających do wybrzeży brazylijskich i dzięki temu sporządzono dokładną listę z imionami i nazwiskami pierwszych polskich osadników, którzy przybyli do Kurytyby 30 września 1871 roku.

Byli to chłopi, 34 polskie rodziny, głównie z zaboru pruskiego. Najpierw zamieszkali w stanie  Santa Catarina, chcieli uprawiać ziemię, ale nie zostali dobrze przyjęci przez osiedlonych już tam osadników niemieckich. Musieli zmienić miejsce, a pomógł im w tym Edmund Woś Saporski,  zwany „ojcem polskiego osadnictwa”. Ten syn bogatego chłopa by uniknąć powołania do pruskiego wojska, zdecydował się na emigrację. Wybrał Brazylię, do której przybył w 1867 roku i zamieszkał w stanie Santa Catarina.  Pracując przy wyznaczaniu terenów pod budowę linii kolejowych i telegraficznych miał możliwość poznania miejscowych warunków społecznych, gospodarczych i klimatycznych. Wiedza ta okazała się pomocna, kiedy wraz z księdzem Antonim Zielińskim, opiekunem nielicznych wówczas polskich osiedleńców, podjął działania na rzecz sprowadzenia Polaków do południowej Brazylii, właśnie do Kurytyby, w stanie Parana.

Dziś potomkowie polskich emigrantów żyją w wielu brazylijskich stanach i miastach. Zajmują różne pozycje społeczne i zawodowe. Polskie korzenie dużo dla nich znaczą. Konsul Marta Olkowska mówi, że są wręcz spragnieni kontaktów z krajem pradziadków. Uczą się języka polskiego, chętnie poznają historię i kulturę. Młodzież polskiego pochodzenia z Brazylii podejmuje w naszym kraju studia i szuka tu pracy. Konsulat RP w Kurytybie wspiera inicjatywy miejscowej Polonii, gdyż to dzięki niej i jej trwaniu w rodzimej tradycji, polskość jest w Brazylii obecna.

Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchani rozmowy z Martą Olkowską, Konsul Generalną RP w Kurytybie.