X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwowska młodzież porządkuje polski cmentarz w Wołkowie

26.10.2021 11:20
Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”, zrzeszający młodych Polaków, zorganizował akcję sprzątania dawnego polskiego cmentarza w miejscowości Wołków w obwodzie lwowskim. Dzięki wspólnemu wysiłkowi 15-osobowej grupy młodzieży udało się uporządkować zapomniane polskie groby. Akcję wsparła Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie i Konsulat Generalny RP we Lwowie.
Audio
  • Lwowska młodzież porządkuje polski cmentarz w Wołkowie. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Młodzież sprząta polski cmentarz w Wołkowie
Młodzież sprząta polski cmentarz w WołkowieFoto: Eugeniusz Sało

Polski cmentarz w Wołkowie koło Lwowa to jedna z wielu małych nekropolii na Ukrainie, którymi od lat nikt się nie opiekuje. "Zmieniły się granice i o tych cmentarzach już nikt nie pamięta. Wnuki i prawnuki prawdopodobnie urodziły się już w Polsce lub jeszcze gdzie indziej i chyba nie wiedzą, gdzie znajdują się groby ich bliskich. Tak więc my jako polska wspólnota musimy zadbać o te miejsca" - powiedział Piotr Kujawski, wolontariusz Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.

Wolontariusze klubu "Strefa Młodzieży" uporządkowali zapomniane nagrobki i oddali hołd pochowanym tam rodakom.

- Wykosiliśmy bardzo dużo krzaków, tak samo młodych drzew, które były dookoła starych polskich pomników. Dziewczyny z reguły robiły porządek przy poszczególnych pomnikach. Wyczyszczali od zarośli, trawy, mchu - opowiedział Władysław Kuczyński, członek zarządu Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.


Młodzież sprząta polski cmentarz w Wołkowie Młodzież sprząta polski cmentarz w Wołkowie    

Na Ukrainie jest mnóstwo mało znanych polskich cmentarzy, którymi nikt się nie opiekuje. Swoją pracą i poświęceniem młodzież apeluje, aby wszyscy chętni dołączali się do pomocy.

- To jest nasza historia, nasza pamięć. Jeśli o tych ludziach już tutaj nikt nie pamięta, to chociaż swoją minimalną pracą musimy pamiętać o nich i swoim przykładem świadczyć o tym co robimy i motywować innych do robienia takich rzeczy - podsumował Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.

Na zakończenie akcji młodzież ze Lwowa zwiedziła położony obok cmentarza kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Świątynia jest obecnie w opłakanym stanie i podobnie jak cmentarz wymaga opieki.

Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski