X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wspiera Polaków na Ukrainie

24.03.2022 11:07
Działające od 32 lat Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, od pierwszego dnia rosyjskiej agresji, pomaga Polakom żyjącym na Ukrainie. Organizacja zaapelowała do środowisk Polaków i Polonii na całym świecie o solidarność z Ukrainą, o pomoc rodakom za naszą wschodnią granicą.
Audio
  • Rozmowa Marii Wieczorkiewicz z Zenką Bańkowską z Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" [posłuchaj]
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Głównym w Krakowie
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Głównym w KrakowiePAP/Łukasz Gągulski

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, w związku z agresją militarną Rosji, barbarzyńskim najazdem na Ukrainę, który wywołał ogromny kryzys humanitarny, organizuje pomoc dla Polaków na Ukrainie.

„Na Ukrainie, tuż za polską granicą żyje wielka kilkusettysięczna zbiorowość naszych rodaków, o których nie możemy w tych dramatycznym czasie zapomnieć. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" od ponad 30 lat pomaga i współpracuje ze środowiskami, organizacjami polskimi na Ukrainie. Szczególnie dziś w chwili dramatu, jaki przeżywa Ukraina konieczna jest nasza pomoc dla Polaków na Ukrainie” - czytamy w apelu opublikowanym przez organizację.

Jednocześnie "Wspólnota Polska" zaznacza, że chociaż koncentruje się na Polakach, zarówno tych, którzy przybyli w ostatnich dniach do Polski, jak i pozostali na miejscu, to pomocy będą udzielali „każdemu, kto znajduje się w potrzebie, bez względu na pochodzenie”.

Wiadomo, że Polacy z Ukrainy trafiają najpierw do Warszawy, skąd rozwożeni są po całej Polsce. Choćby do Pułtuska, gdzie tamtejszy Zamek, w którym odbywają się liczne imprezy dla Polaków z całego świata, zamienił się w jeden wielki hotel dla uchodźców wojennych.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, napisał w mediach społecznościowych: „Kolejna grupa Polaków z Ukrainy dotarła do Warszawy i po krótkiej przerwie w naszej siedzibie na Krakowskim Przedmieściu wyruszyła tym razem do Ostródy, gdzie w Domu Polonii znajdzie pomoc i opiekę. Mamy kontakt z uciekającymi z Kijowa, Żytomierza i innych miejscowości którzy są już w drodze, będziemy ich kierować do współpracujących z nami ośrodków w całej Polsce. Mieszkańców prosimy o życzliwe przyjęcie”.

Kilka ośrodków pobytowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zostało specjalnie przeznaczone dla naszych rodaków z Ukrainy.

- Uchodźcy z Kartą Polaka wraz z rodzinami przebywają między innymi w ośrodkach należących do "Wspólnoty Polskiej" w Pułtusku i Ostródzie, a także w ośrodku w Lipnie w województwie wielkopolskim - powiedziała Polskiemu Radiu dla Zagranicy, Zenka Bańkowska z Zarządu Stowarzyszenia.

Dodała, że z inicjatywy ministra Jana Dziedziczaka, z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, największe organizacje pozarządowe działające na rzecz Polonii i Polaków za granicą - Fundacja "Wolność i Demokracja", Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" opracowały specjalny program - "Pomoc dla Polaków z Ukrainy", na który zostanie przeznaczone ponad 28 mln zł z rezerwy KPRM.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Zenką Bańkowską, z Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".