Redakcja Polska

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wspiera Polaków na Ukrainie

24.03.2022 11:07
Działające od 32 lat Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, od pierwszego dnia rosyjskiej agresji, pomaga Polakom żyjącym na Ukrainie. Organizacja zaapelowała do środowisk Polaków i Polonii na całym świecie o solidarność z Ukrainą, o pomoc rodakom za naszą wschodnią granicą.
Audio
  • Rozmowa Marii Wieczorkiewicz z Zenką Bańkowską z Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" [posłuchaj]
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Głównym w Krakowie
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Głównym w KrakowiePAP/Łukasz Gągulski

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, w związku z agresją militarną Rosji, barbarzyńskim najazdem na Ukrainę, który wywołał ogromny kryzys humanitarny, organizuje pomoc dla Polaków na Ukrainie.

„Na Ukrainie, tuż za polską granicą żyje wielka kilkusettysięczna zbiorowość naszych rodaków, o których nie możemy w tych dramatycznym czasie zapomnieć. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" od ponad 30 lat pomaga i współpracuje ze środowiskami, organizacjami polskimi na Ukrainie. Szczególnie dziś w chwili dramatu, jaki przeżywa Ukraina konieczna jest nasza pomoc dla Polaków na Ukrainie” - czytamy w apelu opublikowanym przez organizację.

Jednocześnie "Wspólnota Polska" zaznacza, że chociaż koncentruje się na Polakach, zarówno tych, którzy przybyli w ostatnich dniach do Polski, jak i pozostali na miejscu, to pomocy będą udzielali „każdemu, kto znajduje się w potrzebie, bez względu na pochodzenie”.

Wiadomo, że Polacy z Ukrainy trafiają najpierw do Warszawy, skąd rozwożeni są po całej Polsce. Choćby do Pułtuska, gdzie tamtejszy Zamek, w którym odbywają się liczne imprezy dla Polaków z całego świata, zamienił się w jeden wielki hotel dla uchodźców wojennych.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, napisał w mediach społecznościowych: „Kolejna grupa Polaków z Ukrainy dotarła do Warszawy i po krótkiej przerwie w naszej siedzibie na Krakowskim Przedmieściu wyruszyła tym razem do Ostródy, gdzie w Domu Polonii znajdzie pomoc i opiekę. Mamy kontakt z uciekającymi z Kijowa, Żytomierza i innych miejscowości którzy są już w drodze, będziemy ich kierować do współpracujących z nami ośrodków w całej Polsce. Mieszkańców prosimy o życzliwe przyjęcie”.

Kilka ośrodków pobytowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zostało specjalnie przeznaczone dla naszych rodaków z Ukrainy.

- Uchodźcy z Kartą Polaka wraz z rodzinami przebywają między innymi w ośrodkach należących do "Wspólnoty Polskiej" w Pułtusku i Ostródzie, a także w ośrodku w Lipnie w województwie wielkopolskim - powiedziała Polskiemu Radiu dla Zagranicy, Zenka Bańkowska z Zarządu Stowarzyszenia.

Dodała, że z inicjatywy ministra Jana Dziedziczaka, z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, największe organizacje pozarządowe działające na rzecz Polonii i Polaków za granicą - Fundacja "Wolność i Demokracja", Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" opracowały specjalny program - "Pomoc dla Polaków z Ukrainy", na który zostanie przeznaczone ponad 28 mln zł z rezerwy KPRM.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Zenką Bańkowską, z Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".