Redakcja Polska

Polacy w Brazylii zaangażowali się w akcję #Polonia4Neighbours

29.06.2020 15:08
Społeczność polonijna w Goianii zorganizowała między innymi zbiórkę artykułów żywnościowych, maseczek oraz środków czystości. Zebrane materiały zostały rozdystrybuowane wśród najbardziej potrzebujących.
Audio
  • Z Martą Olkowską, konsul generalną RP w Kurytybie, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Polacy w Brazylii, zaangażowani w akcję Polonia4Neighbours
Polacy w Brazylii, zaangażowani w akcję #Polonia4Neighbours Foto: Twitter/MSZ

Przy wsparciu placówki lokalne środowisko polonijne w Goianii, będące największym skupiskiem osób polskiego pochodzenia w tutejszym okręgu konsularnym, zorganizowało zbiórkę podstawowych artykułów żywnościowych, maseczek oraz środków czystości. Zebrane materiały zostały rozdystrybuowane wśród najbardziej potrzebujących przez polonijną rodzinę Wilk z Goianii, we współpracy z polskim księdzem Czesławem Kolpą z lokalnej parafii w miasteczku Nova Veneza.

Przedstawiciel Polonii w São Paulo, dr Sidney Klajner, kierujący cenionym szpitalem Hospital Israelita Albert Einstein w São Paulo zgodził sie nagrać dla nas krótkie wideo w tym trudnym czasie walki z pandemią COVID-19. Szpital Albert Einstein to jedna z najbardziej prestiżowych placówek służby zdrowia w Brazylii, centrum badań medycznych oraz najważniejszy lokalny ośrodek walki z pandemią COVID-19, który jako pierwszy przeprowadził testy na coronavirusa w Brazylii. Dyrektor szpitala dr Klajner jest często obecny w wywiadach medialnych, reprezentując kierowany przez siebie szpital. Jest wnukiem Polaków pochodzenia żydowskiego, przybyłych do Brazylii w latach 30 XX wieku. Pomimo, że jest osobą bardzo zajętą, znalazł chwilę czasu i zgodził się na krótkie nagranie wideo z poparciem dla #Polonia4Neighbours oraz przesłaniem solidarności w dobie pandemii.

Z Martą Olkowską, konsul generalną RP w Kurytybie, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.


Źródło: MSZ/ho