Redakcja Polska

Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów i zwolniona z domowego aresztu

04.04.2023 13:33
Szefowa zdelegalizowanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów, liczymy, że będzie mogła wkrótce odwiedzić Polskę - przekazało we wtorek polskie MSZ. Mamy nadzieję, że jest to sygnał zmiany nastawiania władz w Mińsku - dodał resort.
Audio
  • Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów i zwolniona z aresztu - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Na zdjęciu archiwalnym: Andżelika Borys w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia dla Zagranicy Ewą Plisiecką
Na zdjęciu archiwalnym: Andżelika Borys w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia dla Zagranicy Ewą PlisieckąPolskie Radio dla Zagranicy

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjmuje fakt, że Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów. Liczymy, że będzie mogła wkrótce odwiedzić Polskę" - poinformowało w komunikacie MSZ.

Resort dyplomacji podkreślił, że informacja o oczyszczeniu z zarzutów Przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi jest pierwszą pozytywną wiadomością z Mińska od dłuższego czasu. "Mamy nadzieję, że jest to sygnał zmiany nastawienia władz w Mińsku do Polaków na Białorusi i gotowości do konstruktywnego dialogu ws. bilateralnych" - głosi komunikat.

Starania o uwolnienie Andrzeja Poczobuta

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło, że niezmiennie apeluje o uwolnienie Andrzeja Poczobuta i wycofanie wszelkich zarzutów ciążących na nim. "Sprawa ta ma dla nas najwyższy priorytet" - podkreślił resort dyplomacji.

O oczyszczeniu Andżeliki Borys z zarzutów napisał również na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina. "Z zadowoleniem odnotowujemy fakt, że Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów. To krok w dobrym kierunku. Liczymy, że podobne decyzje zapadną także wobec Andrzeja Poczobuta i innych więźniów. Nie zapominamy o was" - napisał rzecznik.

Andżelika Borys, szefowa zdelegalizowanego przez władze Związku Polaków na Białorusi, została zatrzymana w marcu 2021 r. Oprócz niej aresztowano wówczas także działacza ZPB i dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz trzy inne aktywistki polskiej mniejszości Irenę Biernacką, Marię Ciszkowską i Annę Paniszewą. Działaczy mniejszości oskarżono o podżeganie do nienawiści.

Borys została zwolniona z aresztu w marcu ub. r. i – według mediów – objęta aresztem domowym.

Andrzej Poczobut w lutym br. został skazany na osiem lat więzienia za podżeganie do nienawiści i wezwania do sankcji. Obecnie oczekuje na termin rozprawy apelacyjnej przed Sądem Najwyższym.

Biernacka, Ciszkowska i Paniszewa zdołały w maju 2021 r. opuścić Białoruś dzięki staraniom polskich władz. Nie mają jednak możliwości powrotu do kraju, którego są obywatelkami. 

PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Andżelika Borys Białoruś

Polska wraca do produkcji odrzutowców. W PZL Mielec powstały pierwsze elementy do myśliwca F-16

04.04.2023 11:42
Należący do koncernu Lockheed Martin zakład PZL Mielec ukończył pierwsze dwie struktury do najnowszej wersji myśliwca F-16, Block 70/72 – poinformowała podkarpacka spółka w czwartek w komunikacie.

Dyrektorka muzeum RAF: chcielibyśmy lepiej poznać powojenne losy polskich lotników

04.04.2023 13:06
Chcielibyśmy lepiej poznać losy polskich lotników, którzy w czasie II wojny światowej stacjonowali w sektorze Biggin Hill i liczymy, że ponownie otwarte muzeum w tym pomoże - mówi Katie Edwards, dyrektorka RAF Biggin Hill Museum and Chapel w południowo-wschodnim Londynie.