X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawa w Muzeum Andrzeja Struga „Wiosna i wino, czyli o Skamandrze inaczej”

07.09.2019 21:30
W tym roku mija 125. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci współtwórcy grupy poetyckiej Skamander Kazimierza Wierzyńskiego        
Audio
  • Wystawa w Muzeum Andrzeja Struga „Wiosna i wino, czyli o Skamandrze inaczej” [posłuchaj]
Kazimierz Wierzyński
Kazimierz WierzyńskiFoto: NAC

Historia najbardziej znanej polskiej grupy poetyckiej Skamander nierozdzielnie wpisuje się w historię polskiej niepodległości. W 2019 roku mija stulecie powstania grupy i rocznice jej członków: 125. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Kazimierza Wierzyńskiego, 125. rocznica urodzin Juliana Tuwima i 66. rocznica jego śmierci, 120. rocznica urodzin i 63. rocznica śmierci Jana Lechonia, 124. rocznica urodzin i 43. rocznica śmierci Antoniego Słonimskiego, 125. rocznica urodzin i 39. rocznica śmierci Jarosława Iwaszkiewicza.

Dziewięćdziesiąt pięć lat temu 6 stycznia 1924 r. ukazał się pierwszy numer sztandarowego czasopisma literackiego międzywojennej Polski „Wiadomości Literackich”. Te wydarzenia dały zamysł przygotowania wystawy poświęconej jednemu z najznakomitszych polskich poetów XX wieku – Kazimierzowi Wierzyńskiemu, z grupą poetycką Skamander, do której przynależał i z którą kształtował scenę poetycką międzywojnia – w tle.

Wystawa w warszawskim Muzeum Andrzeja Struga ma przypomnieć współtwórców poetyckiego sukcesu całej grupy, ale przede wszystkim przybliżyć życie i drogę twórczą autora Wolności tragicznej. O ile bowiem z łatwością kojarzymy nazwiska Tuwima, Iwaszkiewicza czy Słonimskiego, o tyle Wierzyński, podobnie Lechoń, poza wąską grupą specjalistów, wydaje się popadać w zapomnienie. Niewielu pamięta, że autorem sukcesu prasowego „Przeglądu Sportowego” był właśnie autor Lauru olimpijskiego, za który nota bene został uhonorowany złotym medalem olimpijskim na Olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 r. Jako jedyny z całej grupy zasiadał w Polskiej Akademii Literatury, wybrany do niej w 1938 r. na miejsce po zmarłym Bolesławie Leśmianie. Po wrześniu 1939 roku przyszło mu żyć, aż do końca, na emigracji, z „Kufrem na plecach” między Ameryką a Europą. Był autorem pierwszej klasycznej biografii Fryderyka Chopina The life and death of Chopin wydanej w Nowym Jorku w 1949 r., współpracował z paryską „Kulturą” i Radiem Wolna Europa. Zmarł w Londynie, ukończywszy pracę nad ostatnim tomem poetyckim Sen mara.

Na ekspozycji można przeczytać wybrane teksty poetyckie i prozatorskie Kazimierza Wierzyńskiego, posłuchać jego wypowiedzi radiowych, zobaczyć osobiste pamiątki i fotografie.

Z autorką wystawy Katarzyną Jakimiak  rozmawia Ewa Plisiecka.