X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawa „36 x Rembrandt na Zamku Królewskim” w Warszawie

07.10.2019 16:20
Obrazy, rysunki i grafiki mistrza światłocienia i ludzkiej psychiki można oglądać do 3 listopada na wystawie na Zamku Królewskim
Audio
  • Wystawa „36 x Rembrandt na Zamku Królewskim” w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej
Obraz Rembrandta Uczony przy pulpicie, olek, deska topolowa, rok 1641
Obraz Rembrandta "Uczony przy pulpicie", olek, deska topolowa, rok 1641Foto: materiały prasowe

Na Zamku Królewskim w Warszawie do 3 listopada można oglądać 36 dzieł Rembrandta. Ekspozycja wpisuje się w międzynarodowe obchody Roku Rembrandta, a została otwarta w 350-tą rocznicę śmierci holenderskiego mistrza. Wystawa jest jednocześnie hołdem dla Karoliny Lanckorońskiej, która 25 lat temu przekazała Zamkowi Królewskiemu dwa obrazy Rembrandta, prezentowane na wystawie: "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie". Te dwa portrety stanowią pierwszą część wystawy.

Kolejna część to prezentacja dzieł na papierze – oryginalnych rysunków i grafiki Rembrandta z polskich zbiorów, między innymi z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Rysunki i grafiki są bardzo wrażliwe, dlatego nie można ich długo wystawiać, a warunki ich ekspozycji są zawsze ściśle określone w umowie wypożyczenia. 34 prace na papierze – stanowiące drugą część ekspozycji - to w większości grawiury i kilka rysunków.

Trzecia część wystawy pokazuje dzieła twórców, którzy na przestrzeni wieków kopiowali dzieła Rembrandta. Kopie są eksponowane w sąsiedztwie oryginałów, co jest unikatową okazją do ich porównania oraz do weryfikacji umiejętności kopistów.

Holenderski mistrz Rembrandta van Rijn to jeden z największych i najlepiej rozpoznawalnych artystów wszech czasów. Nazywano go mistrzem cienia i półcienia oraz mistrzem ludzkiej psychiki. Pozostawił po sobie około 300 obrazów olejnych, 300 grafik i około 2 tysięcy rysunków. Charakterystyczną cechą jego dzieł był światłocień, w sposób jemu właściwy stosowany, będący połączeniem światła i cienia - zmroku, z którego wyłaniają się postacie, oraz jasnych promieni. Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie pokazuje kunszt holenderskiego mistrza – podkreśla dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski

Rembrandt van Rijn - malarz, rysownik oraz rytownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki siedemnastego wieku. Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta, by w sposób szczególny upamiętnić 350. rocznicę śmierci tego genialnego artysty. Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje liczne wystawy i przedsięwzięcia kulturalne, by zaprezentować szerokiej publiczności dzieła mistrza.

IAR/PAP/ep