Redakcja Polska

Wystawa „36 x Rembrandt na Zamku Królewskim” w Warszawie

07.10.2019 16:20
Obrazy, rysunki i grafiki mistrza światłocienia i ludzkiej psychiki można oglądać do 3 listopada na wystawie na Zamku Królewskim
Audio
  • Wystawa „36 x Rembrandt na Zamku Królewskim” w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej
Obraz Rembrandta Uczony przy pulpicie, olek, deska topolowa, rok 1641
Obraz Rembrandta "Uczony przy pulpicie", olek, deska topolowa, rok 1641Foto: materiały prasowe

Na Zamku Królewskim w Warszawie do 3 listopada można oglądać 36 dzieł Rembrandta. Ekspozycja wpisuje się w międzynarodowe obchody Roku Rembrandta, a została otwarta w 350-tą rocznicę śmierci holenderskiego mistrza. Wystawa jest jednocześnie hołdem dla Karoliny Lanckorońskiej, która 25 lat temu przekazała Zamkowi Królewskiemu dwa obrazy Rembrandta, prezentowane na wystawie: "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie". Te dwa portrety stanowią pierwszą część wystawy.

Kolejna część to prezentacja dzieł na papierze – oryginalnych rysunków i grafiki Rembrandta z polskich zbiorów, między innymi z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Rysunki i grafiki są bardzo wrażliwe, dlatego nie można ich długo wystawiać, a warunki ich ekspozycji są zawsze ściśle określone w umowie wypożyczenia. 34 prace na papierze – stanowiące drugą część ekspozycji - to w większości grawiury i kilka rysunków.

Trzecia część wystawy pokazuje dzieła twórców, którzy na przestrzeni wieków kopiowali dzieła Rembrandta. Kopie są eksponowane w sąsiedztwie oryginałów, co jest unikatową okazją do ich porównania oraz do weryfikacji umiejętności kopistów.

Holenderski mistrz Rembrandta van Rijn to jeden z największych i najlepiej rozpoznawalnych artystów wszech czasów. Nazywano go mistrzem cienia i półcienia oraz mistrzem ludzkiej psychiki. Pozostawił po sobie około 300 obrazów olejnych, 300 grafik i około 2 tysięcy rysunków. Charakterystyczną cechą jego dzieł był światłocień, w sposób jemu właściwy stosowany, będący połączeniem światła i cienia - zmroku, z którego wyłaniają się postacie, oraz jasnych promieni. Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie pokazuje kunszt holenderskiego mistrza – podkreśla dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski

Rembrandt van Rijn - malarz, rysownik oraz rytownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki siedemnastego wieku. Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta, by w sposób szczególny upamiętnić 350. rocznicę śmierci tego genialnego artysty. Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje liczne wystawy i przedsięwzięcia kulturalne, by zaprezentować szerokiej publiczności dzieła mistrza.

IAR/PAP/ep