Redakcja Polska

Znamy laureatów BohaterONów 2019

17.10.2019 13:29
Wręczono BohaterONy 2019 - nagrody przyznawane za projekty realizowane w 2018 roku, promujące historię Polski XX wieku. Decyzją kapituły i internautów wyróżniono 22 osoby, firmy, instytucje i organizacje w 7 kategoriach. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Audio
  • Znamy laureatów BohaterONów 2019 - podsumowanie przygotował Przemysław Pawełek [posłuchaj]
Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski odbiera Nagrodę BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie
Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski odbiera Nagrodę BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w WarszawiePAP/Leszek Szymański

Nagrodę Specjalną za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim otrzymali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki.

W kategorii "Dziennikarz" Złotego BohaterONa odebrał Tadeusz Płużański - dziennikarz, historyk, publicysta, Prezes Fundacji Łączka opiekującej się Kwaterą na Łączce na warszawskich Powązkach. Tadeusz Płużański specjalizuje się w powojennej historii Polski i tę tematykę porusza w swoich artykułach oraz programach w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej.
Złotego BohaterONa w kategorii "Firma" otrzymało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Firma została uhonorowana za realizowany w 2018 roku projekt "Rachunek wdzięczności" oraz wsparcie działań upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nagrodę główną w kategorii "Instytucja" przyznano Instytutowi Pileckiego za całokształt działalności w 2018 roku na rzecz rozpowszechniania historii Polski XX wieku, a w szczególności indywidualnych świadectw świadków zbrodni w okupowanej Polsce czasów II wojny światowej.

W kategorii "Nauczyciel" statuetka powędrowała do Przemysława Szota z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Brzegu Dolnym. Kapituła doceniła pedagoga za pomysł przygotowania blisko 1500 medali dla żyjących bohaterów Powstania Warszawskiego oraz angażowanie w projekty historyczne młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Złotego BohaterONa w kategorii "Organizacja Non-Profit" przyznano Fundacji Willa Jasny Dom za upamiętnianie ciemnej przeszłości Willi Jasny Dom, a także realizację projektu edukacyjnego Seanse w Jasnej.

W kategorii "Osoba Publiczna" Złotego BohaterON otrzymał Dariusz "Maleo" Malejonek. Muzyka rockowego, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers nagrodzono za wydanie i promocję płyty Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata, która swą premierę miała w lutym 2018 roku.

Nagrodę główną w kategorii "Pasjonat" dostał brytyjski filmowiec od lat mieszkający w Polsce - Patrick Ney. Kapituła nagrodziła go za relację w Internecie przebiegu obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski wśród osób anglojęzycznych.

W każdej z kategorii przyznano też Srebrnego i Brązowego BohaterONa. Podczas gali bohaterom walk o stolicę przekazano kartki, listy i laurki wysłane do nich w ramach kampanii BohaterON - włącz historię!. Jednym z partnerów strategicznych akcji jest Polskie Radio.

IAR/pp