Redakcja Polska

Bezpieczna Polska, silna w silnej Unii Europejskiej i NATO. Szef polskiej dyplomacji wygłosił expose

25.04.2024 14:20
Bezpieczna Polska, silna w silnej Unii Europejskiej i NATO oraz aktywna i odpowiedzialna w przestrzeni globalnej. Takie priorytety polskiej dyplomacji przedstawił w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odbiera gratulacje po swoim wystąpieniu w Sejmie w Warszawie. Minister Radosław Sikorski przedstawił informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odbiera gratulacje po swoim wystąpieniu w Sejmie w Warszawie. Minister Radosław Sikorski przedstawił informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. PAP/Leszek Szymański

Minister Radosław Sikorski mówił o konieczności współpracy z opozycją w związku z trudną sytuacją na wschód od Polski. Szef MSZ wygłosił w Sejmie trwające ponad godzinę expose.

Posłuchaj
00:52 12947264_1 (1).mp3 Bezpieczna Polska, silna w silnej Unii Europejskiej i NATO oraz aktywna i odpowiedzialna w przestrzeni globalnej. Takie priorytety polskiej dyplomacji przedstawił w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Jak mówił, Polska już dziś mierzy się z różnymi działaniami hybrydowymi, jak dezinformacja, cyberataki czy tworzenie presji migracyjnej. "W tak trudnych warunkach potrzebna jest współpraca nie tylko w ramach koalicji rządzącej, ale także z tymi przedstawicielami opozycji, którzy są do niej gotowi" - mówił minister Sikorski. Szef MSZ dodał, że zadaniem polityki zagranicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa.

Chybione pomysły i niewłaściwe decyzje 

Minister krytykował politykę zagraniczną poprzedników. Zarzucił im "serię chybionych pomysłów i niewłaściwych decyzji". Za największe błędy uznał konflikty z instytucjami Unii Europejskiej, sąsiadami i ważnymi partnerami oraz chybione - jego zdaniem - kalkulacje sojuszu z USA przeciw Unii Europejskiej. Według ministra, te błędy wynikały z oparcia polityki na mitach antyeuropejskich, antyniemieckich i antyzachodnich.

Za priorytety polskiej polityki zagranicznej w tym roku minister uznał bezpieczeństwo, silną Polskę w silnej Unii, aktywną i odpowiedzialną Polskę na świecie oraz odbudowę profesjonalnej służby dyplomatycznej.

Wparcie Ukrainy w drodze do UE i NATO

Minister zapowiedział, że ważnym celem rządu będzie utrzymanie wsparcia Unii i NATO dla suwerenności Ukrainy i jej dążeń do członkostwa w tych strukturach. Równocześnie zapowiedział, że Polska będzie oczekiwała od Ukrainy współpracy na rzecz poszukiwania prawdy i pojednania wokół o wspólnej trudnej przeszłości obu naszych narodów.

Szef MSZ zapewniał, że to Rosja powinna obawiać się starcia z NATO, a nie odwrotnie. Zapowiedział, że do współpracy Warszawy z Moskwą dojdzie dopiero wtedy, gdy ta ostatnia odżegna się od ambicji imperialnych. Obiecał także rozwój relacji z USA i utworzenie europejskich sił szybkiego reagowania. Liczący od 5 do 10 tysięcy żołnierzy "legion europejski" miałby być złożony z ochotników.

MSZ z zaniepokojeniem obserwuje też rozwój sytuiacji na Białorusi i Bliskim Wschodzie. W tym ostatnim regionie Polska opowiada się za rozwiązaniem dwupaństwowym.

Reforma Unii Europejskiej

Warszawa popiera też reformę Unii Europejskiej. Minister dodał, że sprawa głosowania w Unii jest otwarta, ale przyjmowanie do Unii nowych członków powinno wymagać jednomyślności. Za największych partnerów w Unii Europejskiej uznał Francję i Niemcy. Polska oczekuje od Berlina konstruktywnych propozycji w sprawie zadośćuczynienia za straty wojenne z II wojny światowej.

Radosław Sikorski mówił, że prawo do migracji musi podlegać ograniczeniom, a państwa powinny kontrolować i regulować, kto przybywa na ich terytorium. Zapowiedział też modernizację służby zagranicznej.


IAR/dad

Joe Biden podpisał pakiet pomocowy. Miliardy dolarów pomocy popłyną do Ukrainy i partnerów USA

24.04.2024 20:00
Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu oraz partnerów USA w Indo-Pacyfiku o wartości 95 miliardów dolarów. Wcześniej zgodę na udzielenie pomocy musiał wyrazić Senat.

Polska kupi od USA zaawansowane pociski kierowane. Umowa na ponad 1,2 mld dolarów

25.04.2024 10:02
Amerykański Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Polsce zaawansowanych pocisków kierowanych dalekiego zasięgu, przeznaczonych do niszczenia instalacji radiolokacyjnych. Maksymalna wartość kontraktu wyniesie miliard 275 milionów dolarów.

Koreańskie Chunmoo dla polskiego wojska. IAR: w Seulu podpisano kontrakt na 72 wyrzutnie

25.04.2024 10:47
Polska delegacja podpisała w Korei Południowej umowę na zakup 72 wyrzutni rakietowych Chunmoo - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.