X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Czechy: podziękowanie za wolność w praskiej katedrze

29.11.2019 09:15
W praskiej katedrze św. Wita zabrzmiało „Credo“ Krzysztofa Pendereckiego. Koncert, w którym udział wzięli przedstawiciele władz Polski i Czech upamiętnił trzydziestą rocznicę upadku komunizmu w Europie Środkowej oraz dziesiątą rocznicę inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.
Koncert w praskiej katedrze św. Wita z udziałem Krzysztofa Pendereckiego
Koncert w praskiej katedrze św. Wita z udziałem Krzysztofa Pendereckiego @bartbarczyk.photography / IAM

Sylwetka gotyckiej katedra położonej na terenie Zamku Praskiego jest dobrze znana wszystkim odwiedzającym stolicę Czech. Tym razem ta czternastowieczna budowla stała się świadkiem wydarzenia, które miało być swoistym zwieńczeniem obchodów upadku komunizmu w Europie Środkowej. „Przypominając o wydarzeniach z przeszłości, chcemy wskazać na duchowe, kulturalne i polityczne związki, które łączą nas dzisiaj“ – powiedział gospodarz świątyni, prymas Czech kardynał Dominik Duka, podkreślając wspólnotę narodów Europy Środkowej. Patronat nad wydarzeniem objęli prezydenci Polski i Republiki Czeskiej. Rząd polski reprezentowała podsekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin.


@bartbarczyk.photography / IAM @bartbarczyk.photography / IAM

"Polska pragnie w ten sposób podzielić się z sąsiednimi państwami radością z odzyskanej wówczas wolności" - podsumowała ideę koncertu Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. "Rok 1989 nazywany jest rokiem cudów. A gdzie indziej dziękować za cud niż w katedrze i poprzez taki utwór jak Pendereckiego Credo" – stwierdził podczas rozpoczęcia uroczystości Maciej Ruczaj z Instytutu Polskiego w Pradze, inicjatora i współorganizatora koncertu.


Koncert w praskiej katedrze Koncert w praskiej katedrze   @bartbarczyk.photography / IAM

Drugi rocznicowy wymiar koncertu związany był z udziałem muzyków z krajów Partnerstwa Wschodniego tworzących I, CULTURE Orchestra. Twórcą projektu ICO jest Instytut Adama Mickiewicza, który powołał orkiestrę w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Od tamtego czasu przez orkiestrę przewinęły się dziesiątki młodych artystów z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji. Armenii i Azerbejdżanu, którzy koncertowali w wielu prestiżowych salach w całej Europie. Projekt podkreśla konieczność otwierania drzwi do Europy obywatelom krajów byłego Związku Sowieckiego. "To właśnie w Pradze narodziło się Partnerstwo Wschodnie" – przypominała minister Magdalena Gawin podczas przemówienia otwierającego koncert, wskazując na fakt, iż właśnie Polska i Czechy wraz ze Szwecją były motorami koncepcji Partnerstwa, które ostatecznie uchwalono na szczycie Rady UE w czeskiej stolicy.

Gościem honorowym koncertu był sam profesor Krzysztof Penderecki, którego czeska publiczność przywitała owacją na stojąco. Wśród zgromadzonych w katedrze gości byli oprócz prymasa Czech także przedstawiciele rządu i parlamentu czeskiego.


@bartbarczyk.photography / IAM @bartbarczyk.photography / IAM

Obok I, CULTURE Orchestra wystąpiły chóry Filharmonii Krakowskiej oraz wybitni soliści Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Robert Jezierski. Koncert zorganizowały Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Pradze we współpracy z partnerami czeskimi oraz przy wsparciu firmy Unipetrol.


Źródło: Instytut Polski w Pradze/materiały prasowe IAM/ho

Zobacz więcej na temat: MSZ Praga Krzysztof Penderecki