Redakcja Polska

Najpiękniejsze szopki krakowskie można zobaczyć w Wiedniu

13.12.2019 13:40
W galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu została otwarta wystawa szopek krakowskich. Wystawa prezentuje wybrane szopki ze zbiorów krakowskiego muzeum, z których wiele zostało nagrodzonych w Konkursie Szopek Krakowskich
Wystawa krakowskich szopek w Wiedniu
Wystawa krakowskich szopek w WiedniuŹródło: Instytut Polski w Wiedniu

Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się z udziałem dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafała Sobczaka oraz dyrektora Muzeum Krakowa Michała Niezabitowskiego. - To wielkie wyróżnienie dla nas, że w Wiedniu prezentować możemy w takiej skali przepiękne krakowskie szopki - zaznaczył dyrektor Rafał Sobczak. - Tak wielkie zainteresowanie szopkami dowodzi, jak cenna dla naszej kultury i dziedzictwa jest tradycja szopkarstwa krakowskiego - dodał Sobczak. Dyrektor pozdrowił także zgromadzonych w imieniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin podkreślając, że wielkim osiągnięciem strony polskiej było wpisanie tradycji budowy szopek krakowskich na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, jako pierwszego obiektu z Polski.

Dyrektor Muzeum Krakowa, Michał Niezabitowski podkreślił, że tradycje szopkarstwa sięgają wielu pokoleń, a twórcami szopek są osoby, w rodzinach których żywa jest tradycja ich budowy. - Zapraszam Państwa bardzo serdecznie do wejścia w świat szopek, poczucia ich magii, do odkrywania ich piękna i poznawania dzięki nim naszej historii - dodał Niezabitowski.

W trakcie wieczoru kurator wystawy Izabela Okręglicka przedstawiła historię konkursów oraz obiekty znajdujące się na wystawie w Instytucie Polskim.

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa. Szopki chętnie nabywali mieszczanie by ozdobić swe domy na święta Bożego Narodzenia.Od 1937 roku odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich, którego organizatorem jest Muzeum Krakowa. Co roku, w pierwszy czwartek grudnia, szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Co roku w konkursie bierze udział ok. 50 szopkarzy.

Wystawa w Instytucie Polskim w Wiedniu będzie dostępna dla zwiedzających do 15 stycznia 2020.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu


Zobacz więcej na temat: Austria Wiedeń