Redakcja Polska

W Instytucie Polskim w Wiedniu uczczono 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

28.01.2020 15:34
Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau to najtragiczniejszy symbol terroru i ludobójstwa na świecie. Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz przypadającego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Instytut Polski w Wiedniu zorganizował we współpracy z Austriacką Akademią Nauk wykład oraz uroczysty koncert.
Uroczyste spotkanie w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau
Uroczyste spotkanie w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz BirkenauFot.: Instytut Polski w Wiedniu

–75 lat temu ponad 7000 więźniów Auschwitz-Birkenau, w tym około 700 dzieci, zostało wyzwolonych. 1689 dni zbrodni, upokorzenia, cierpienia i bólu się skończyły. – mówił, otwierając spotkanie, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak. - Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest najważniejszym symbolem Holokaustu i najbardziej znanym miejscem ludobójstwa na świecie. W 2005 r., w 60. rocznicę jego wyzwolenia, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu. - dodał. Jak podkreślił dyrektor Sobczak „podczas II wojny światowej polski rząd emigracyjny i tysiące Polaków podjęło wysiłek by ratować społeczność żydowską, mimo że groziła im za to w okupowanej Polsce kara śmierci. Polacy stanowią także największą grupę, której Yad Vashem nadał honorowy tytuł -Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".


Podczas wieczoru Timur Sijarić, pracownik naukowy Instytutu Badawczego Historii Sztuki i Muzykologii Austriackiej Akademii Nauk wygłosił wykład poświęcony zarówno kompozytorom zamordowanym podczas II wojny światowej, w tym w Auschwitz-Birkenau, jak i tym, którzy tworzyli na zlecenie III Rzeszy.

Zwieńczeniem wykładu był koncert "Angels Duo" - gitarzystów Aleksandra Anioła i Kamila Anioła, laureatów Grand Prix w konkursie "Wiktor Ullmann in Memoriam" 2019 w Cieszynie, którego fundatorem był Instytut Polski w Wiedniu, oraz jurorka tego konkursu wybitna skrzypaczka Anna Gutowska, wykładowca Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu.


Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Gośćmi honorowymi wydarzenia byli świadkowie historii: nestorka wiedeńskiej Polonii Danuta Nemling, która przeżyła Dulag 121 Pruszków i obóz koncentracyjny Ravensbrück oraz Stefan Landau, którego matka uratowana została przez Juliusza Madritscha, nazywanego "austriackim Schindlerem". W latach 1941–1944 wiedeńczyk Julius Madritsch prowadził fabryki tekstylne w okupowanej Polsce, zatrudniając ok. tysiąca Żydów. Z pomocą austriackich przyjaciół udało mu się uratować życie kilkuset osobom. W 1964 roku odznaczony został przez Yad Vashem medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu