Redakcja Polska

Ważna inicjatywa Instytutu Polskiego w Pradze. Polska historia dla Czechów

23.04.2020 09:19
Klasyka literatury gułagowej – "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego oraz pierwsza analiza republikańskiej myśli politycznej Pierwszej Rzeczpospolitej pióra czeskiego historyka to kolejne dwie publikacje, które ukazują nad Wełtawą w ramach programu "Samostatnost 1918", którego inicjatorem jest Instytut Polski w Pradze.
Budowa drogi przez więźniów Gułagu na Kołymie
Budowa drogi przez więźniów "Gułagu" na KołymieWikimedia Commons

- Pomysł powstał w związku z przygotowaniami do setnej rocznicy odzyskania niepodległości w 2018 roku - tłumaczy dyrektor Instytutu Polskeigo w Pradze Maciej Ruczaj. - Półki czeskich księgarni uginają się od książek historycznych, jednak rzadko są to książki dotyczące Polski a przede wszystkim - prezentujące polską perspektywę, która pozostaje dla Czechów często nieznana - dodał.

Projekt "Samostatnost 1918" (czyli "Niepodłegłość 1918" - w nawiązaniu do wspólnej dla Polaków i Czechów rocznicy odbudowy państwowości) miał na celu z jednej strony inspirować i polecać czeskim wydawcom nowe publikacje, z drugiej – wspierać finansowo ich starania. Nacisk położono na historię XX wieku a w niej – tematy trudne i słabo znane zagranicznej publiczności, takie jak rzeź wołyńska czy okupacja sowiecka 1939-1941.

Projekt nie ma na celu wyłącznie wspieranie tłumaczeń polskich autorów. Na liście znaleźć można prace czeskich historyków, ale także "Rekonstrukcję narodów" amerykańskiego autora Timothy Snydera. - Mamy nadzieję, że hitem także na czeskim rynku stanie się jeszcze w tym roku Ochotnik, opowieść o rotmistrzu Pileckim pióra brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera – powiedział Maciej Ruczaj.

"Na nieludzkiej ziemi" 

"Na nieludzkiej ziemi" Czapskiego, ukazujące się niemal dokładnie na rocznicę zbrodni katyńskiej, to dług spłacany klasykom. Wspomnienia jednego z niewielu ocalałych oficerów z obozu w Starobielsku jest ostatnim wielkim dziełem literatury gułagowej, które nie było dostępne po czesku. W najbliższym czasie w ramach programu po raz pierwszy w języku czeskim pojawi się inny polski XX-wieczny klasyk – Józef Mackiewicz. Jego powieść "Droga donikąd" powinna ukazać się jeszcze w tym roku.

Osiemnastą - najnowszą - pozycją na liście jest książka czeskiego autora - dr Jana Květiny "Mit republiki". - Ta publikacja pokazuje istotę projektu "Samostatnost 1918" - tłumaczył Maciej Ruczaj. - Polacy uważają siebie za dziedziców jednej z najstarszych tradycji wolnościowych, republikańskich w Europie. Jednak dla wykształconego Czecha to temat nieznany a w środowiskach naukowych spotykający się wręcz z otwartym lekceważeniem. Dzięki naszemu programowi może ukazać się absolutnie pionierska praca młodego badacza, która umieszcza tradycję Pierwszej Rzeczpospolitej obok najstarszych republikańskich tradycji Europy - dodał.

Projekt "Samostatnost 1918" ma być kontynuowany do końca 2020 roku. Organizatorzy szacują, że w ramach projektu ukaże się po czesku łącznie około 25 nowych pozycji związanych z historią Polski.

Więcej na temat - pod tym adresem.


Źródło: Instytut Polski w Pradze/dad