Polskie Radio
Section05
gułag

Wacław Grubiński mało nie przypłacił "Lenina" życiem

- Kiedy mnie przesłuchiwał śledczy, krzyczał na mnie, że ta sztuka jest gnuśna. Ale potem powiedział: "Ja nie mówię, pan jest dobry pisarz, ale pan tego Dzierżyńskiego okropnie spostponował". Myślę sobie: "To niedobrze, jak mnie chwali, bo dopóki mnie ganił, to było do zniesienia. Teraz może zacznie bić" - wspominał Grubiński przesłuchanie NKWD.
Zobacz więcej na temat:  emigracja HISTORIA literatura Wacław Grubiński

Horror łagru spisany na korze. Aleksander Sołżenicyn i jego dzieło

"Archipelag GUŁag". Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie. 11 grudnia wspominamy rocznicę urodzin jej autora - wielkiego pisarza, laureata literackiego Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Sołżenicyn literatura komunizm ZSRR stalinizm HISTORIA

"To profanacja prawdy". MSZ Litwy protestuje przeciw usunięciu pomnika ofiar represji pod Irkuckiem

Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało protest do Rosji w związku z usunięciem w obwodzie irkuckim pomników upamiętniających litewskich i polskich zesłańców i więźniów politycznych. Resort wskazuje, że jest to "profanacja prawdy historycznej i pamięci ofiar reżimu totalitarnego".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT pomniki Litwa Europa Irkuck Polacy w Rosji historia Polski MSZ

Rosjanie usunęli pomnik polskich ofiar sowieckiego terroru. Ambasada RP w Moskwie zapowiada reakcję

- W miejscowości Piwowaricha pod Irkuckiem, miejscu pochówków ofiar masowych represji w latach 30. XX wieku w ZSRR, usunięto pomnik upamiętniający Polaków i znajdujący się obok krzyż ku czci litewskich ofiar sowieckiego terroru - poinformował w piątek ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pomniki ZSRR Rosja Polacy w Rosji MSZ Moskwa Irkuck Europa historia Polski

NASZ WYWIAD Polskie ofiary represji ZSRR na terenie Uzbekistanu i Kazachstanu. Dr Ewa Kowalska: ziemia kryje przejmujące historie

- W ostatnim czasie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło rekonesans nieupamiętnionych miejsc pochówku w Uzbekistanie oraz w  Kazachstanie - poinformowała portal PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska. Jak zaznaczyła, odkrycia te nie byłyby możliwe, gdyby nie pielęgnowanie pamięci, której wierni są bliscy ofiar. W lokalizacji szczątków pomagają także świadectwa lokalnej ludności.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD IPN ZSRR represje Kazachstan Uzbekistan

TYLKO U NAS Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski. "Chcemy zacząć nowe życie"

- Chcemy nauczyć się języka, znaleźć pracę i dalej się rozwijać - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jana Niedzvetskiy, która wraz z mężem i synkiem przyleciała do Warszawy z Kazachstanu. Jana jest jedną z 10 osób, które zostały włączone do programu repatriacji realizowanej od 2000 r. przez państwo polskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazachstan repatriacje repatrianci II wojna światowa Związek Radziecki historia Polski społeczeństwo TYLKO U NAS serwis wschodni

Rosja: apel intelektualistów ws. pomocy byłym więźniom GUŁagu

Rosyjscy intelektualiści i obrońcy praw człowieka napisali list do rządu w sprawie pomocy więźniom sowieckiego GUŁagu. Autorzy podkreślili, że chodzi o rekompensatę za mieszkania odebrane w okresie stalinowskiego terroru. Pod listem podpisali się między innymi: żona noblisty Aleksandra Sołżenicyna - Natalia, pisarka Ludmiła Ulicka, reżyser Aleksandr Sokurow i były szef kremlowskiej rady ds. praw człowieka Michaił Fiedotow.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ZSRR historia Europy Europa ŚWIAT Kreml

"Niezarekwirowane. Historie ludzi którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej"

- Kiedy na początku dekady zaczynałyśmy pracę nad tą książką, wszyscy znajomi mówili nam, że zajmujemy się czymś nieistotnym. Jednak po wydarzeniach na Placu Bołotnym w Moskwie i licznych aresztowaniach uczestników demonstracji, okazało się, że temat jest nadal aktualny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jelena Raczewa, jedna z autorek książki "Niezarekwirowane. Historie ludzi którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ośrodek Karta Maria Przełomiec stalinizm