Redakcja Polska

Gra komputerowa wśród kanonu lektur nieobowiązkowych? "Gry to polskie okno na świat"

18.06.2020 13:14
Do kanonu lektur nieobowiązkowych ma zostać wpisana gra komputerowa. Chodzi o This War of Mine polskiej firmy 11 bit studios.
Audio
  • Gra komputerowa polskiej firmy ma wejść do kanonu nieobowiązkowych lektur. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
  • Paweł Miechowski z 11 bit studios o wpisaniu gry "This War of Mine" do kanonu lektur szkolnych [POSŁUCHAJ]
This War of Mine - kadr z gry, która stała się ostatnio jednym z najpopularniejszych produktów polskiej kultury
"This War of Mine" - kadr z gry, która stała się ostatnio jednym z najpopularniejszych produktów polskiej kulturymateriały promocyjne

Siedzibę producenta w Warszawie odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, branża gier komputerowych rośnie na całym świecie. - Gry to polskie okno na świat - mówił szef rządu. W jego ocenie, dziś gry komputerowe wchodzą do sfery kultury, jak kino ponad 100 lat temu.

- Wchodzą coraz głębiej i warto to wykorzystać, dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych, żeby mogło się tak stać, że młodzież korzysta z gier po to, żeby sobie wyobrażać pewne sytuacje nie gorzej, niż czytając książki - powiedział

Mateusz Morawiecki dziękował również wszystkim pracującym w branży gamingowej za "rozsławianie imienia Polski na całym świecie". Jak dodał, obecnie wartość tego sektora na świecie to 150 miliardów dolarów a za kilka lat ta suma ma się podwoić.

- Polacy stają się kreatorami tej również nowej rzeczywistości gospodarczej. Rzeczywistości, która w nowym świecie, świecie coraz bardziej cyfrowym będzie coraz ważniejsza. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to. Myślę, że poprzez włączanie gier również do systemu szeroko rozumianej edukacji, będziemy w stanie poszerzyć granice naszej wyobraźni a przez to również wnieść coś nowego do kultury, nie tylko polskiej, ale i całego świata - zaznaczył szef rządu.

Gry są dziełem kultury 

Prezes 11 bit studios Grzegorz Miechowski podkreślał, że gry są dziełem kultury i operują językiem natychmiast zrozumiałym dla młodego człowieka. - Od dzisiaj możemy powiedzieć naszym dzieciom w szkołach czy następnemu pokoleniu, że ta książka jest przeczytania, ale i że ta gra jest warta zagrania. Bo to jest kawałek naszej kultury polskiej i światowej. Język gier jest czymś nowym dla kultury, ale też niezwykle wartościowym, bo oferuje nowe narzędzia, które nie były wcześniej dostępne - mówił prezes firmy gamingowej.

Gra This War of Mine ma zostać umieszczona na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce od roku szkolnego 2020/2021.

Gra to pełna dylematów moralnych historia cywili walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego. Opowiada o okropnościach wojny, ludzkim cierpieniu i ciężarze, jaki na swych barkach dźwigają stający w obliczu zagrożenia życia.


IAR/dad