X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Gra komputerowa wśród kanonu lektur nieobowiązkowych? "Gry to polskie okno na świat"

18.06.2020 13:14
Do kanonu lektur nieobowiązkowych ma zostać wpisana gra komputerowa. Chodzi o This War of Mine polskiej firmy 11 bit studios.
Audio
  • Gra komputerowa polskiej firmy ma wejść do kanonu nieobowiązkowych lektur. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
  • Paweł Miechowski z 11 bit studios o wpisaniu gry "This War of Mine" do kanonu lektur szkolnych [POSŁUCHAJ]
This War of Mine - kadr z gry, która stała się ostatnio jednym z najpopularniejszych produktów polskiej kultury
"This War of Mine" - kadr z gry, która stała się ostatnio jednym z najpopularniejszych produktów polskiej kulturymateriały promocyjne

Siedzibę producenta w Warszawie odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, branża gier komputerowych rośnie na całym świecie. - Gry to polskie okno na świat - mówił szef rządu. W jego ocenie, dziś gry komputerowe wchodzą do sfery kultury, jak kino ponad 100 lat temu.

- Wchodzą coraz głębiej i warto to wykorzystać, dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych, żeby mogło się tak stać, że młodzież korzysta z gier po to, żeby sobie wyobrażać pewne sytuacje nie gorzej, niż czytając książki - powiedział

Mateusz Morawiecki dziękował również wszystkim pracującym w branży gamingowej za "rozsławianie imienia Polski na całym świecie". Jak dodał, obecnie wartość tego sektora na świecie to 150 miliardów dolarów a za kilka lat ta suma ma się podwoić.

- Polacy stają się kreatorami tej również nowej rzeczywistości gospodarczej. Rzeczywistości, która w nowym świecie, świecie coraz bardziej cyfrowym będzie coraz ważniejsza. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to. Myślę, że poprzez włączanie gier również do systemu szeroko rozumianej edukacji, będziemy w stanie poszerzyć granice naszej wyobraźni a przez to również wnieść coś nowego do kultury, nie tylko polskiej, ale i całego świata - zaznaczył szef rządu.

Gry są dziełem kultury 

Prezes 11 bit studios Grzegorz Miechowski podkreślał, że gry są dziełem kultury i operują językiem natychmiast zrozumiałym dla młodego człowieka. - Od dzisiaj możemy powiedzieć naszym dzieciom w szkołach czy następnemu pokoleniu, że ta książka jest przeczytania, ale i że ta gra jest warta zagrania. Bo to jest kawałek naszej kultury polskiej i światowej. Język gier jest czymś nowym dla kultury, ale też niezwykle wartościowym, bo oferuje nowe narzędzia, które nie były wcześniej dostępne - mówił prezes firmy gamingowej.

Gra This War of Mine ma zostać umieszczona na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce od roku szkolnego 2020/2021.

Gra to pełna dylematów moralnych historia cywili walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego. Opowiada o okropnościach wojny, ludzkim cierpieniu i ciężarze, jaki na swych barkach dźwigają stający w obliczu zagrożenia życia.


IAR/dad