X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Czechy: cykl koncertów w 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

17.09.2020 14:55
W 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina Instytut Polski w Pradze wraz z partnerami przygotował cykl koncertów chopinowskich w trzech czeskich miastach: Pradze, Mariańskich Łaźniach i Děčínie. Miasta te 
Koncert w ramach obchodów 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina
Koncert w ramach obchodów 210. rocznicy urodzin Fryderyka ChopinaŹródło: Instytut Polski w Pradze

- Planując obchody rocznicy urodzin Chopina musieliśmy uwzględnić aktualną sytuację związaną z koronawirusem i choć rocznica przypadała na marzec, koncerty mogły się odbyć dopiero po złagodzeniu obostrzeń. Z uwagi na wiosenne zamknięcie granic postawiliśmy wyłącznie na czeskich wykonawców. Dzięki temu projekt ma wymiar czeski nie tylko z uwagi na miejsce, ale także ze względu na udział czołowych czeskich artystów - powiedział Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.

Z muzycznego punktu widzenia koncerty są bardzo zróżnicowane – zaplanowane są: koncert w wykonaniu orkiestry, recital solowy i koncert kameralny. Pierwszy z nich odbył się w Mariańskich Łaźniach - Chopin wielokrotnie przebywał w tym malowniczym zachodnio-czeskim miasteczku uzdrowiskowym, dlatego też od 1959 roku co roku w drugiej połowie sierpnia odbywa się tu Festiwal Chopinowski, organizowany przez Towarzystwo Fryderyka Chopina w Czechach. - Festiwal jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w Czechach, a jego tradycji nie przerwały nawet radzieckie czołgi podczas inwazji w 1968 roku. W tym roku w kwietniu wydawało się, że będziemy musieli całkowicie odwołać festiwal, ostatecznie zdecydowaliśmy, że 61. edycja, w ograniczonej formie jednak się odbędzie - powiedział dyrektor Festiwalu Fryderyka Chopina pianista Martin Kasík.

Chopin częścią historii zamku w Děčínie

Drugi koncert z cyklu "3 x czeski Chopin" odbył się na zamku w Děčínie, gdzie Chopin gościł u hrabiego Františka Antonína Thuna, którego córce Józefinie kompozytor zadedykował słynny walc Walc Děčínski op. 34 nr 1. - Fryderyk Chopin jest ważną częścią historii děčínskiego zamku i jego muzyka u nas zawsze znajdzie swoją publiczność - powiedziała Miroslava Poskočilová, dyrektor zamku w Děčínie.

Trzeci koncert zaplanowano na 22 października 2020 roku w Pradze, w sali balowej Pałacu Fürstenbergów, gdzie mieści się Ambasada RP w Pradze. Muzycy specjalizujący się w twórczości Fryderyka Chopina doceniają salę balową ambasady przede wszystkim z uwagi na wyjątkowy fortepian Bösendorfer, model Chopin. Instrument ten, posiadający współczesną mechanikę, jest inspirowany fortepianami, na których Chopin grał podczas swojego tournée po Anglii i Szkocji. Koncert w Pradze również ma przypominać tournée Chopina: zabrzmi rzadko wykonywana wersja chopinowskiego koncertu fortepianowego nr 1 e-moll w transkrypcji na kwintet smyczkowy i fortepian - autorem tej aranżacji jest sam kompozytor, który wykorzystywał ją właśnie podczas tournée.

Koncerty w reżimie sanitarnym

- Choć na wszystkich koncertach z wiadomego względu obowiązują maseczki, wyraźnie widać, że publiczność spragniona jest muzyki na żywo. Niektórzy wprost mówią, że muzyka, zwłaszcza kompozycje Chopina, pomagają w przezwyciężeniu tego trudnego dla nas wszystkich okresu - dodaje dyrektor Instytut Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj.


Źródło: Instytut Polski w Pradze Źródło: Instytut Polski w Pradze

Oprócz muzyki Chopina do czeskich sal koncertowych wraca również twórczość innych polskich kompozytorów. Na początku września września wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Pradze wybitny polski organista młodego pokolenia Karol Mossakowski, który kilka lat temu zwyciężył w konkursie festiwalu Praska Wiosna. Jego koncert, w ramach którego zagrał m. in. muzykę Feliksa Nowowiejskiego, cieszył się zainteresowaniu melomanów i recenzentów. Miejmy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nie tylko czeskim słuchaczom na kolejne spotkania z polską muzyką.


Źródło: Instytut Polski w Pradze


Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin Czechy Praga