X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawa "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi" w Zamku Królewskim w Warszawie

28.09.2020 16:20
"Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi" - to tytuł nowej wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja prezentuje jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki. 
Audio
  • Wystawa przedstawia fantastyczną wizję więzień i uważana jest za najbardziej interesującą kreację Piranesiego - podkreśla dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski
Wystawa pt. Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi.
Wystawa pt. "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi.PAP/Paweł Supernak

Trafiły na nią ryciny z cyklu "Carceri" (Więzienia) pochodzące z drugiego wydania obejmującego szesnaście akwafort. Seria przedstawia fantastyczną wizję więzień, która uważana jest za najbardziej interesującą kreację artysty - podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski. Jak dodał, w pracach Piranesi pokazał kunszt artysty grafika, budowniczego wieloplanowych, architektoniczno-scenograficznych kompozycji oraz wnikliwego obserwatora starożytności, wplatającego w sceny Carceri elementy rzymskich artefaktów.

Wystawa pt. "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Fot.:  PAP/Paweł Supernak Wystawa pt. "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Fot.: PAP/Paweł Supernak

Wystawę uzupełnia portret artysty wykonany przez jego przyjaciela, Francesco Polanzaniego. Wizerunek - tak samo jak cykl "Carceri" - zawiera wiele znaczeń symbolicznych odnoszących się do twórczości Piranesiego.

Wystawa wpisuje się w przypadający 4 października - obchodzony na całym świecie - jubileusz 300-lecia urodzin artysty.


Wystawa pt. "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Fot.:  PAP/Paweł Supernak Wystawa pt. "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Fot.: PAP/Paweł Supernak

Prezentowane dzieła pochodzą z przechowywanej w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie kolekcji króla Stanisława Augusta. Zgromadzony przez władcę zbiór jest największą kolekcją prac Piranesich: Giovanniego Battisty i jego syna Francesca w Polsce i jedną z największych na świecie.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 5 stycznia przyszłego roku.

IAR/dad