X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Organizacje polonijne wśród laureatów nagrody IPN "Świadek Historii"

28.10.2020 15:58
Teruo Matsumoto - japoński historyk, badający m.in. tragedię polskich "dzieci syberyjskich", Fundacja Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej w Wilnie" oraz Janos Tischler z Węgier znaleźli się wśród tegorocznych laureatów nagrody IPN "Świadek Historii".
Marsz Polaków w Wilnie. Zdjęcie ilustracyjne
Marsz Polaków w Wilnie. Zdjęcie ilustracyjneWiki/Zlu

"Niestety ze względu na sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia musimy odwołać uroczystość wręczenia odznaczeń, którą zwykle organizujemy w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie" - podał IPN. "Gdy tylko warunki na to pozwolą, chcemy spotkać się z tegorocznymi laureatami w dogodnym dla wszystkich terminie, którego jednak nie jesteśmy jeszcze w stanie ustalić" - poinformowano, zapewniając, że nagrody zostaną przesłane laureatom pocztą.

Nagroda "Świadek Historii" przyznawana jest osobom i organizacjom, które są zasłużone w upamiętnianiu dziejów narodu polskiego poza granicami Polski. W tym roku honorowe wyróżnienie otrzymały trzy osoby i trzy organizacje.

Wśród laureatów IPN wymienił Fundację Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej w Wilnie", którą określił jako "najważniejszą dla Polaków i Polonii instytucja na Litwie ze względu na szerokie spektrum działań służących propagowaniu polskiej historii, kultury i języka".

Kolejnym laureatem został Teruo Matsumoto. "To wybitny japoński historyk zainteresowany polską historią, szczególnie problematyką losów Polski i Polaków w czasie II wojny światowej, badający m.in. kwestię tak zwanych dzieci syberyjskich, działalności Janusza Korczaka i Bronisława Piłsudskiego" - wyjaśniono. Przypomniano, że Teruo Matsumoto propaguje w Japonii wiedzę o najnowszej historii Polski.

Zwycięzcą konkursu zostało także Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Cierlicko-Kościelec w Republice Czeskiej. "Mieści się niedaleko miejsca katastrofy samolotu Żwirki i Wigury i z tym wiąże swoją główną działalność upamiętniającą polskich pilotów, ale też organizuje imprezy związane upamiętnianiem polskiej historii, kultury i tradycji" - podał IPN.

Muzeum Izba Polska - jedyne w Danii i na świecie miejsce upamiętniające i popularyzujące dziedzictwo Polonii duńskiej to kolejny laureat nagrody. "Ukazuje mało znaną historię polskich pracowników sezonowych; prowadzone przez polsko-duńskich wolontariuszy-społeczników, gromadzi, chroni i popularyzuje zasoby kulturalne związane z dziedzictwem pionierskiego pokolenia polskich emigrantów" - poinformował IPN. Dodano, że także ta placówka popularyzuje historię Polski.

Kolejny laureat to Frans C. K. Ruczynski z Holandii, prezes Fundacji Museum Breda-Polen 1939-1945 im. Generała Maczka w Bredzie. "Należy do grona osób z wielkim zaangażowaniem upamiętniających zaangażowanie i rolę polskich żołnierzy w wyzwalaniu Holandii. Z pasją propaguje wiedzę o tamtych wydarzeniach, zabiega również o wsparcie dla projektów Fundacji" - ogłosił IPN.

Nagrodę "Świadek Historii" w tym roku otrzymał również Janos Tischler z Węgier. "To człowiek-instytucja, który przyczynił się w znaczny sposób do pielęgnowania pamięci historycznej o Polsce i Polakach na Węgrzech, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń roku 1956 w Poznaniu i Budapeszcie" - wyjaśnił IPN przypominając, że wydarzenia 1956 r. są tematem wystaw i publikacji, których autorem lub współautorem jest Janos Tischler.

Honorowa nagroda "Świadek Historii" przyznawana jest od 2009 roku.

Film przedstawiający tegorocznych laureatów

PAP/ho