X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Piotr Beczała, prof. Andrzej Nowak i Mirosław Bork laureatami Nagród Mediów Publicznych

17.11.2020 17:09
W kategorii Muzyka nagrodę przyznało Polskie Radio, w dziedzinie Obrazu Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa uhonorowała twórców Słowa.
Audio
Piotr Beczała za Nagrodę Mediów Publicznych podziękował w formie wideo. Z powodu pandemii nie mógł pojawić się na gali osobiście
Piotr Beczała za Nagrodę Mediów Publicznych podziękował w formie wideo. Z powodu pandemii nie mógł pojawić się na gali osobiściePAP/Albert Zawada

Piotr Beczała, prof. Andrzej Nowak i Mirosław Bork - to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia przyznano w poniedziałek w trzech kategoriach - Słowo, Obraz i Muzyka.

Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata. W laudacji skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz podkreślił, że Piotr Beczała jest obdarzony niepowtarzalnym głosem, o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji, a jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością. "Zawsze promuje muzykę polską, jest niekwestionowanym ambasadorem muzyki Stanisława Moniuszki na świecie" - zaznaczył.

Ze względu na pandemię koronawirusa Piotr Beczała nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem. "Ta nagroda została na pewno nadana mi z uwagi na to, że w ostatnim czasie zająłem się Moniuszką, Halka jest mi bardzo bliska i cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją również warszawskiej publiczności" - powiedział w nagraniu wyświetlonym podczas gali.

Piotr Beczała jest obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie, został laureatem International Opera Award. W ciągu swojej kariery występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reż. Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka.

Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk, profesor Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski". "To bodaj najważniejsze dzieło, jakie ukazało się w wolnej Polsce, po roku 1989" - podkreślił w laudacji przewodniczący kapituły, krytyk literacki Krzysztof Masłoń. Dodał, że to "monumentalna synteza historii ojczystej", której pierwsze cztery tomy stoją na honorowych miejscach w naszych domowych bibliotekach i niecierpliwie czekają na tomy następne.

Odbierając nagrodę, profesor Andrzej Nowak, zaznaczył, że "w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa" i, że w mediach publicznych jest na nie miejsce. Powiedział, że od 5 lat ma zaszczyt opowiadać o polskiej historii w Polskim Radiu i te audycje cieszą się zainteresowaniem. "Słowo służy nie tylko do wyrażenia złości, czy protestu, ale musi służyć także porozumieniu" - wyjaśniał.

Profesor Andrzej Nowak jest autorem około pięćdziesięciu książek. Od wydanych ponad ćwierć wieku temu „Między carem a rewolucją”, przez „Polskę i trzy Rosję” po „Klęskę Imperium Zła. Rok 1920”.

Wyróżnienie w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat. "We współpracy z Krzysztofem Talczewskim, stworzył poruszający i sugestywny obraz wojny polsko-bolszewickiej, który pokazuje nie tylko obronie polskiej niepodległości, ale i walkę kultury z antykulturą oraz cywilizacji z antycywilizacją" - mówił w imieniu kapituły dziennikarz Telewizji Polskiej Przemysław Babiarz.

Mirosław Bork jako producent wyprodukował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i seriali, kilka filmów fabularnych i telewizyjnych na rynek polski i niemiecki, kilkaset odcinków programów telewizyjnych. Nadzorował produkcję około 120 filmów fabularnych i wysokonakładowych dokumentalnych.

Pomysłodawca wyróżnień, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wyjaśniał, że ich celem jest popularyzacja dokonań wyjątkowych osobowości polskiej kultury. Podkreślił, że naszym obowiązkiem jest, żeby twórców i ich dzieła przybliżyć możliwie szerokiej widowni. "Jest to potrzebne nie tylko w czasie pandemii, gdy nie ma przedstawień, nie ma imprez, ale również w normalnym czasie, bo kto będzie miał milionową widownię teatru, czy koncertu symfonicznego, a takie widownie mieliśmy w ubiegłym roku i wtedy kiedy startowaliśmy" - powiedział.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. W kategorii Muzyka nagrodę przyznaje Polskie Radio, w dziedzinie Obrazu Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców Słowa. Ponadto prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski wręczył nagrodę specjalną dyrektorowi Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosławowi Olechowskiemu.

W kategorii Muzyka wśród nominowanych znaleźli się: dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz; piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys; saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski i piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski. W kategorii Słowo szanse na nagrodę mieli: teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki; pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała; pisarz i tłumacz Antoni Libera; Andrzej Mularczyk, reporter, pisarz i scenarzysta, autor słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzony Prix Italia. Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz nominowała: Wojciecha Korkucia - ilustratora i autora plakatów; Jarosława Szmidta - operatora obrazu i reżysera, autora filmu dokumentalnego "Efekt motylka"; Jarosława Olechowskiego - dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za cykl poradnikowy "Koronawirus" obecny na antenie TVP INFO i Piotra Trzaskalskiego - reżysera filmowego i teatralnego, przede wszystkim za "Stulecie Winnych".

IAR/PP