Redakcja Polska

Nie żyje "Papcio Chmiel" - Henryk Jerzy Chmielewski, autor "Tytusa, Romka i A'Tomka"

22.01.2021 10:12
Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, grafik, rysownik i publicysta, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". Popularny Papcio Chmiel miał 97 lat.
Audio
  • Nie żyje twórca „Tytusa, Romka i A’Tomka” - Henryk Jerzy Chmielewski czyli słynny Papcio Chmiel. Miał 97 lat. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)
  • Henryk Jerzy Chmielewski jako Papcio Chmiel swoimi komiksami bawił i uczył kilka pokoleń Polaków [POSŁUCHAJ]
Henryk Jerzy Chmielewski czyli Papcio Chmiel (1923-2021)
Henryk Jerzy Chmielewski czyli "Papcio Chmiel" (1923-2021)PAP/Jakub Kamiński

Henryk Jerzy Chmielewski w 1943 wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec podchorąży 7. Pułku Piechoty AK "Garłuch" o pseudonimie "Jupiter". Wraz ze współtowarzyszami broni miał opanować Okęcie, jednak już 1 sierpnia został zatrzymany przez niemieckich żołnierzy ze służb lotniczych i trafił do niewoli.

Na komiksach "Papcia Chmiela" wychowało się kilka pokoleń Polaków. Seria książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, ukazująca się od 1957 roku, została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Dotychczas ukazało się ponad 30 części komiksu. Tytułowy szympans Tytus był w nich harcerzem, kosmonautą, plastykiem, dziennikarzem, aktorem, a nawet olimpijczykiem. Podróżował na Dziki Zachód i na Wyspy Nonsensu. Ostatnia księga, w której Tytus został kibicem, trafiła do sklepów w 2008 roku.

Pojawiło się też kilka okolicznościowych wydań, między innymi w 2009, w 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ukazał się komiks "Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy powstańcy 1944 (...)". Z kolei trzy lata temu trójka bohaterów obchodziła 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Henryk Jerzy Chmielewski jest także autorem książek "W odwiedziny do rodziny" oraz "Witek Sprytek i inne opowieści", tomiku zawierającego takie opowieści, jak: "Sadełko i Szczudełko", "Kapitan Mewka", "Cyrk Bum Tarara". Kilka lat temu ukazał się komiks "Elemelementarz". Papcio Chmiel napisał też trzytomową autobiografię, składającą się z części: "Urodziłem się w Barbakanie", "Tytus zlustrowany'' i "Tarabanie w Barbakanie".

Otrzymał wiele wyróżnień. Został między innymi uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu.

Henryk Jerzy Chmielewski

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. W 1936 roku rozpoczął naukę w prywatnym męskim Gimnazjum imienia Stefana Żeromskiego Towarzystwa Przyjaciół Polskich Szkół Średnich.

Po wybuchu II wojny światowej stolicę opuścił 7 września 1939. Do miasta wrócił w październiku tego samego roku. W marcu 1943 został żołnierzem Armii Krajowej.

We wrześniu 1943 rozpoczął naukę w nowo uruchomionej Państwowej Szkole Budownictwa. W latach 50. studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Po wojnie służył w wojsku jako artylerzysta. Karierę graficzną rozpoczął od opieki nad gazetką. Następnie pracował jako rysownik od 1947 roku, najpierw w "Świecie Przygód", potem w "Świecie Młodych". Pierwsza czarno-biała obrazkowa historyjka o Tytusie została wydrukowana przez "Świat Młodych" w październiku 1957.

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej "Sierżant King z królewskiej konnicy" oraz komiksów własnego pomysłu "Półrocze bumelanta" z 1951 roku i "Witek Sprytek", wydanego w latach 1955-1956. Stworzył też ilustracje do książki Barbary Tylickiej "Generał Ciupinek".

Na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu w 2002 roku powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Ukazały się również gry - komputerowa i planszowa - których głównymi bohaterami byli Tytus, Romek i A’Tomek.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: KULTURA komiks