X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Tomasz Łychowski - poeta, malarz, promotor polskiej kultury w Brazylii

19.05.2021 13:32
Obecnie poeta coraz bardziej staje się misjonarzem nadziei. Nieść nadzieję jest obowiązkiem współczesnego poety-powiedział  Polskiemu  Radiu dla Zagranicy Tomasz Łychowski, Polak i Brazylijczyk, poeta, tłumacz, malarz i działacz polonijny o niezwykłym życiorysie.
Audio
  • Tomasz Łychowski o trudnym czasie pandemii. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Tomasz Łychowski, poeta, malarz, działacz polonijny
Tomasz Łychowski, poeta, malarz, działacz polonijnyFoto: archiwum własne

Urodził się w 1934 roku w  Angoli. Jako kilkuletni chłopiec trafił  do Polski, gdzie  rodzina Łychowskich przeżyła czas wojny, w tym również okres więzienia na Pawiaku.

Od 1949 roku twórca  mieszka w Rio de Janeiro. Tam  rozwinął  swoje życiowe pasje - malarstwo i poezję. Maluje głównie pejzaże słoneczne, kolorowe, bardzo brazylijskie. Swoje obrazy pokazywał  również w Polsce.

Wydał kilka tomików wierszy w językach: portugalskim, angielskim i polskim. W roku 2010 ukazał się w Warszawie autobiograficzny tom prozy pisarza pt. "Moja droga na księżyc".

Tomasz Łychowski jest także autorem przekładów wierszy: Julii Hartwig, Ryszarda Krynickiego i Ewy Lipskiej dla czasopisma Brazylijskiej Akademii Literatury. Dla pisma „Polonicus” przetłumaczył wybrane utwory Karola Wojtyły. 

Poeta przyczynił się do zainteresowania Brazylijczyków polską kulturą. Zostało to docenione przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Twórca, który o sobie mówi, że zawsze towarzyszy mu wieloetniczność i wielojęzyczność, wraz z profesorem Henrykiem Siewierskim i księdzem Zdzisławem Malczewskim otrzymał za rok 2016 prestiżową  Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Tomasz Łychowski poinformował nas, że dzięki wsparciu Polskiego Konsulatu w Kurytybie, udało mu się wydać ostatnio dwie książki: Post Scriptum, zbiór esejów i tomik wierszy BRAMA.   

Poezja dla Tomasza Łychowskiego stanowi ważny środek artystycznego wyrazu, jest też sposobem opisywania świata i  reagowania na zdarzenia, które trudno tłumaczyć inaczej. Zwłaszcza teraz, w pandemii, wiersz powinien nieść słowo szczególne- uważa poeta - nadzieję, ale również swoiste przypomnienie jak drogocenną monetą jest czas.  

Tomasza Łychowskiego, o refleksje na temat sztuki tworzenia w trudnym czasie pandemii, poprosiła Maria Wieczorkiewicz.

Zobacz więcej na temat: Polonia Brazylia KULTURA