Redakcja Polska

Tomasz Łychowski - poeta, malarz, promotor polskiej kultury w Brazylii

19.05.2021 13:32
Obecnie poeta coraz bardziej staje się misjonarzem nadziei. Nieść nadzieję jest obowiązkiem współczesnego poety-powiedział  Polskiemu  Radiu dla Zagranicy Tomasz Łychowski, Polak i Brazylijczyk, poeta, tłumacz, malarz i działacz polonijny o niezwykłym życiorysie.
Audio
  • Tomasz Łychowski o trudnym czasie pandemii. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Tomasz Łychowski, poeta, malarz, działacz polonijny
Tomasz Łychowski, poeta, malarz, działacz polonijnyFoto: archiwum własne

Urodził się w 1934 roku w  Angoli. Jako kilkuletni chłopiec trafił  do Polski, gdzie  rodzina Łychowskich przeżyła czas wojny, w tym również okres więzienia na Pawiaku.

Od 1949 roku twórca  mieszka w Rio de Janeiro. Tam  rozwinął  swoje życiowe pasje - malarstwo i poezję. Maluje głównie pejzaże słoneczne, kolorowe, bardzo brazylijskie. Swoje obrazy pokazywał  również w Polsce.

Wydał kilka tomików wierszy w językach: portugalskim, angielskim i polskim. W roku 2010 ukazał się w Warszawie autobiograficzny tom prozy pisarza pt. "Moja droga na księżyc".

Tomasz Łychowski jest także autorem przekładów wierszy: Julii Hartwig, Ryszarda Krynickiego i Ewy Lipskiej dla czasopisma Brazylijskiej Akademii Literatury. Dla pisma „Polonicus” przetłumaczył wybrane utwory Karola Wojtyły. 

Poeta przyczynił się do zainteresowania Brazylijczyków polską kulturą. Zostało to docenione przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Twórca, który o sobie mówi, że zawsze towarzyszy mu wieloetniczność i wielojęzyczność, wraz z profesorem Henrykiem Siewierskim i księdzem Zdzisławem Malczewskim otrzymał za rok 2016 prestiżową  Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Tomasz Łychowski poinformował nas, że dzięki wsparciu Polskiego Konsulatu w Kurytybie, udało mu się wydać ostatnio dwie książki: Post Scriptum, zbiór esejów i tomik wierszy BRAMA.   

Poezja dla Tomasza Łychowskiego stanowi ważny środek artystycznego wyrazu, jest też sposobem opisywania świata i  reagowania na zdarzenia, które trudno tłumaczyć inaczej. Zwłaszcza teraz, w pandemii, wiersz powinien nieść słowo szczególne- uważa poeta - nadzieję, ale również swoiste przypomnienie jak drogocenną monetą jest czas.  

Tomasza Łychowskiego, o refleksje na temat sztuki tworzenia w trudnym czasie pandemii, poprosiła Maria Wieczorkiewicz.

Zobacz więcej na temat: Polonia Brazylia KULTURA