X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nowe możliwości dla studentów i naukowców z Polski i Niemiec

23.09.2021 09:15
W tych dniach nastąpiło uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy między Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). Jest to pierwsza tego typu umowa z zagraniczną instytucją partnerską, podpisywana przez NAWA.
Audio
  • Uroczyście podpisano Porozumienia o współpracy między Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). Jest to pierwsza tego typu umowa z zagraniczną instytucją partnerską, podpisywana przez NAWA. Relacja Klaudiusza Madei [posłuchaj]
Uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy między Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD)
Uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy między Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD)Foto: NAWA

DAAD reprezentuje kraj sąsiedzki, z którym w naturalny sposób współpraca akademicka rozwija się intensywnie od lat, na poziomie zarówno rządowym, jak i międzyuczelnianym i międzyludzkim.

- Minęło właśnie 30 lat od podpisania przełomowego Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie. A dziś spotykamy się, by mówić o przyszłości. Bo tym właśnie jest to porozumienie, które – mam nadzieję – zwiększy nie tylko wymianę studentów, ale i wspólnych projektów naukowych. Cieszymy się, że po drugiej stronie mamy tak silnego partnera jak DAAD. To podstawa do budowania dobrego sąsiedztwa nie tylko w obszarze nauki – mówi Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Porozumienie przewiduje m.in. stypendia dla polskich studentów, doktorantów i naukowców w Niemczech, przyznawane przez DAAD, oraz stypendia dla niemieckich studentów, doktorantów i naukowców na pobyty w Polsce, przyznawane przez NAWA. Pozwoli także na rozszerzanie polsko-niemieckiej współpracy międzyuczelnianej, wspieranie nauczania języka narodowego w kraju drugiej strony czy też wzajemną promocję oferty stypendialnej i współdziałanie w obszarze marketingu zagranicznego systemów szkolnictwa wyższego. Daje też podstawę do podejmowania nowych wspólnych inicjatyw programowych, odpowiadających na nieszablonowe wyzwania, przed jakimi staje obecnie świat akademicki.

- To porozumienie jest pierwszą tego typu umową z zagraniczną instytucją partnerską, podpisywaną przez NAWA. Wybór instytucji – czyli DAAD - pokazuje, jak istotnym partnerem jest dla nas strona niemiecka. Teraz ta współpraca zyskuje solidne ramy. Dziś, gdy obraz może zmienić się w ciągu niemal jednego dnia, co dobrze pokazała pandemia, ważni są sprawdzeni partnerzy – tłumaczy dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA.

Szczególnie cieszy, że z tej okazji, pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, do Warszawy przyjechał Sekretarz Generalny DAAD, dr Kai Sicks. Przy okazji tej wizyty będzie miał również możliwość spotkania się z przedstawicielami polskiego środowiska akademickiego oraz instytucji naukowych.

- Nasze biuro w Warszawie jest jedną z naszych najważniejszych placówek, co najlepiej świadczy o tym, jak ważna jest dla nas współpraca z Polską. Teraz łączymy siły, by zwiększyć atrakcyjność obu krajów u naszych studentów – zaznacza dr Kai Sicks, Sekretarz Generalny DAAD.

Uroczyste popisanie porozumienia nastąpiło 21 września Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

- Nauka i wymiana akademicka to jeden z filarów naszego współdziałania. Chcemy, by nasza współpraca była jeszcze mocniejsza. To porozumienie to wręcz awangarda. Polska i Niemcy mogą być dumni – zaznacza dr Arndt Freytag von Loringhoven, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca Ministrowi Edukacji i Nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Instytucja powstała w 2017 r. i od tego momentu uruchomiła ponad 20 programów, m.in. Polskie Powroty NAWA, stypendia dla zagranicznych naukowców – program Ulam NAWA, program Welcome to Poland, program Banach NAWA. Dzięki nim Agencja wspiera naukowców, instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego, oferuje stypendia dla zagranicznych studentów na studia w Polsce, a także promuje język polski i kulturę polską na świecie. Więcej informacji: www.nawa.gov.pl

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) to największa na świecie organizacja stypendialna, która istnieje od 1925 roku. DAAD jest stowarzyszeniem niemieckich uczelni wyższych i ich studentów, a jej budżet pochodzi głównie ze środków rządu niemieckiego oraz UE. DAAD posiada sieć 68 biur zagranicznych i ok. 470 lektoratów na całym świecie. Swoją działalność na rzecz polsko-niemieckiej współpracy akademickiej DAAD prowadzi od 1958 roku. W 1997 roku zostało założone Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie. Obecnie DAAD oferuje 54 programy finansujące i wspierające dalszy rozwój polsko-niemieckiej współpracy akademickiej. Więcej informacji: www.daad.pl


Źródło: NAWA/ho