X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

01.10.2021 14:00
Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.
Audio
  • Z Romanem Olkowskim, historykiem sztuki, byłym pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie, autorem publikacji „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów”, rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Roman Olkowski w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Roman Olkowski w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: PRdZ

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych powołano w 1860 roku — w czasie zaborów — dla popularyzacji sztuk pięknych oraz pomocy artystom. Od roku 1900 siedzibą instytucji był zaprojektowany przez Stefana Szyllera gmach przy placu Małachowskiego, gdzie obecnie mieści się Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości warszawska Zachęta pozostała kluczowym miejscem na artystycznej mapie kraju. Najważniejsze osoby w państwie bywały na wystawach organizowanych przez TZSP, a krytycy sztuki żywo dyskutowali o prezentowanych na nich dziełach. Kres istnienia TZSP przyniosła II wojna światowa. W 1945 roku zbiory, które przetrwały wojnę, zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Warszawie, a nazwa Zachęta utożsamiana była już tylko z dawną siedzibą Towarzystwa. Wiele dzieł z przedwojennych zbiorów TZSP zaginęło w wyniku działań wojennych i do dziś pozostaje poszukiwanymi stratami wojennymi.

„Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego jest pierwszą publikacją prezentującą historię i zbiory warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Opracowanie, zawierające zarys historyczny i katalog zbiorów Towarzystwa, jest nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi, a zgromadzone w publikacji informacje — oparte na analizie źródeł oraz materiał fotograficzny — mogą przyczynić się do rozpoznania i odzyskania zaginionych dzieł ze zbioru TZSP.

Publikacja składa się z trzech tomów – pierwszy zawiera zarys historyczny Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a dwa pozostałe – katalog zbiorów TZSP. W książce znajdziemy noty 941 obiektów, z których 1/3 jest nadal poszukiwana jako strata wojenna, oraz prawie 1 000 zdjęć, m.in. fotografie obiektów przy notach, w tym fotografie obiektów zaginionych, zdjęcia związane z historią i działalnością TZSP, np. fotografie ważnych dokumentów i wystaw, a także portrety osób, które zapisały się w historii Towarzystwa.

Wydawcą publikacji jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które zajmuje się m.in. poszukiwaniem i odzyskiwaniem dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej, zabytków skradzionych i bezprawnie wywiezionych zagranicę oraz popularyzowaniem tematyki strat wojennych i restytucji.

Z Romanem Olkowskim, historykiem sztuki, byłym pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie, autorem publikacji „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów”, rozmawiała Halina Ostas.

 

Źródło: MKDNiS