X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Komponowanie muzyki sakralnej, to mój sposób na życie". Spotkanie z prof. Pawłem Łukaszewskim

19.11.2021 17:55
- Komponowanie muzyki sakralnej, to mój sposób na życie i chociaż rozpoczynałem swoje kształcenie muzyczne jako wiolonczelista i przez wiele lat grałem na tym instrumencie, a w międzyczasie byłem też chórzystą, to komponowanie traktuję jako szczególne powołanie - opowiada Polskiemu Radiu dla Zagranicy profesor Paweł Łukaszewski, kompozytor, pedagog, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, jeden z najwybitniejszych reprezentantów muzyki sakralnej w Polsce.
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z prof. Pawłem Łukaszewskim, kompozytorem, pedagogiem, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, jednym z najwybitniejszych reprezentantów muzyki sakralnej w Polsce, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Prof. Paweł Łukaszewski, kompozytor, pedagog, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
Prof. Paweł Łukaszewski, kompozytor, pedagog, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka ChopinaFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Zdaniem prof. Pawła Łukaszewskiego muzyka sakralna jest trudna do zdefiniowania. Można powiedzieć, że obejmuje ona muzykę religijną i liturgiczną, ale nie każda muzyka religijna musi być muzyką sakralną.

W dorobku kompozytorskim prof. Pawła Łukaszewskiego przeważają utwory wokalno-instrumentalne i chóralne, pisane zazwyczaj do tekstów łacińskich, ale także angielskich, polskich, czy do starocerkiewno-słowiańskich, to jeśli chodzi o muzykę religijną. Powstały również kompozycje do wierszy, przważnie polskich poetów: Herberta, Lechonia, Oppmana, Iłłakowiczówny, Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej czy Iwaszkiewicza.

- W tekstach, do których piszę muzykę szukam piękna i nośności przesłania, muzyka wzmacnia przekaz i pomaga odbiorcy lepiej zrozumieć  sens całego utworu - podkreśla kompozytor.

Twórczość prof. Pawła Łukaszewskiego była wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą, ale w sposób wyjątkowy jest ceniona w Wielkiej Brytanii, gdzie kompozytor często jest zapraszany na koncertowanie i nagrywanie swoich utworów na płytach. Otrzymuje tam także propozycje pisania nowych dzieł, a ostatnio został dyrektorem Festiwalu Polskiej Muzyki Sakralnej Joy and Devotion, który na początku listopada odbył się w Londynie.

Brytyjczycy mają piękne i wieloletnie tradycje związane z muzyką chóralną. Profesor Paweł Łukaszewski przywołuje tu działalność chórów z Oxfordu i Cambridge, z którymi ma częste kontakty. Dzięki nim między innymi, zrodził się pomysł współtworzenia Festiwalu Joy and Devotion, który miał miejsce w Kościele Saint Martin in the Fields, w samym centrum Londynu. Zaprezentowana tam polska muzyka sakralna wzbudziła duże zainteresowanie wśród brytyjskiej publiczności.

Chęć szerokiej popularyzacji tego rodzaju muzyki zainspirowała już wcześniej, bo ponad dwadzieścia pięć lat temu, profesora Łukaszewskiego do zorganizowania w Polsce Konkursu Musica Sacra Nova dla młodych kompozytorów.

Dziś konkurs jest również otwarty dla twórców z zagranicy i nosi nazwę Musica Sacra, a dzięki niemu udało się wykształcić ogromną rzeszę laureatów, których utwory są wykonywane, nagrywane i wydawane.       

W swoich najbliższych planach twórczych profesor Paweł Łukaszewski ma w tym roku jeszcze dwa prawykonania utworów, które napisał kilka miesięcy temu. Na Festiwalu Prawykonań w Katowicach zaprezentowany będzie Christus vincit - utwór na dwa chóry i organy, a na początku grudnia w Filharmonii Śląskiej koncert na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową.

Profesor Paweł Łukaszewski dodaje ponadto, że jest w trakcie pisania ósmej symfonii wokalno-instrumentalnej, do tekstów w języku greckim, pochodzących z inskrypcji z kościoła, który został odnaleziony przez Polską Misję Archeologiczną w Banganarti, w Sudanie. Tych tekstów nikt wcześniej nie opracowywał, także muzycznie. Prawykonanie symfonii odbędzie się na Festiwalu Wratislavia Cantans w przyszłym roku.

Do wysłuchania rozmowy z prof. Pawłem Łukaszewskim, kompozytorem, pedagogiem, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, jednym z najwybitniejszych reprezentantów muzyki sakralnej w Polsce, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.