Redakcja Polska

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" w trójce finalistów nominowanych do nagród BBC

16.02.2024 16:39
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza jest w trójce finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.
Anna Dereszowska i Piotr Grabowski ,
Anna Dereszowska i Piotr Grabowski , Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Bardzo się cieszymy, bo to jest rzeczywiście wyjątkowe wyróżnienie. Zdarza się nam to po raz kolejny - znaleźć się w gronie trzech najlepszych słuchowisk z zeszłego roku. BBC to jest taki wzorzec, do którego wszystkie radiofonie starają się dorównać. Jeśli chodzi o twórczość radiową, to jest to rzeczywiście pierwsza liga, ekstraklasa. Jeśli oni to zauważyli, to to już jest dla nas wyróżnienie - powiedział reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz.

Autorka przedstawiła w słuchowisku prawdziwą historię rodziny Mulawów. - Cały czas myślę o sobie, jako o reporterce, a nie pisarce, więc trudno, by w moich tekstach nie było prawdziwych historii i ludzi. Tę historię opowiedziałam na podstawie nagrań, jakie parę lat temu zrobiłam z żyjącym jeszcze wtedy bohaterem, czyli z Marianem Mulawą, który wtedy - w roku 1943 - miał 5 lat - powiedziała Marta Rebzda.

Szczególne znaczenie w kontekście wojny w Ukrainie

Dodała, że nabiera ono szczególnego znaczenia w obliczu wojny na Ukrainie czy konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Kontekst wojny, wysiedleń niestety cały czas jest aktualny - powiedziała autorka.

Waldemar Modestowicz dodał, że "To słowo" Marty Rebzdy jest wyjątkowym słuchowiskiem także pod względem formy. - Marta wymyśliła coś takiego w rodzaju poematu słowno-dźwiękowo-muzycznego, gdzie osią jest jakby poznawanie znaczenia słów. Tym słowem - tytułowym słowem - było wysiedlenie, aussiedlung, czyli to słowo, które tam często pada, a dzieciom nie do końca jest znane, więc jest takie rozpoznawanie świata oczyma tych dzieci - powiedział Waldemar Modestowicz.

Ogłoszenie zwycięzców

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 24 marca podczas ceremonii BBC Radio Theatre Broadcasting House w Londynie.

Nagrody zostały stworzone przez BBC Radio w celu uznania doskonałości w branży radiowej, w szczególności w dramatach audio. W jury zasiadają osobistości zarówno ze świata radia, aktorstwa, teatru, jak i świata literackiego.

W ubiegłym roku nominację do tej prestiżowej nagrody otrzymało inne słuchowisko Marty Rebzdy "Pozwól, że Ci opowiem" w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Nagradzane słuchowisko

Słuchowisko "To słowo" już odniosło swój pierwszy sukces w marcu ubiegłego roku na festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w brytyjskim Canterbury, gdzie zdobyło pierwszą nagrodę.

Marta Rebzda jest autorką słuchowisk i reportaży radiowych. Za swoje prace otrzymała wiele nagród, między innymi, na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Jej utwory reprezentowały też polską radiofonię na festiwalach Prix Italia i Prix Europa.

Waldemar Modestowicz to reżyser słuchowisk radiowych, przedstawień teatralnych oraz dubbingu. Od wielu lat reżyseruje, między innymi, powieść radiową "Matysiakowie". Jest laureatem "radiowego Oscara", czyli nagrody Prix Italia w 2007 roku - za reżyserię radiową, a także wielu nagród na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

Słuchowiska można posłuchać pod tym adresem.


IAR/PR1/dad