Redakcja Polska

KRRiT blokuje pieniądze z abonamentu. Polskie Radio dołącza do akcji rozgłośni regionalnych

28.05.2024 15:12
Polskie Radio dołącza do akcji siedemnastu rozgłośni regionalnych, gdzie w specjalnych komunikatach słuchacze są informowani, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kierowana przez Macieja Świrskiego, nie przekazuje od początku roku należnych pieniędzy z abonamentu.
Siedziba Polskiego Radia
Siedziba Polskiego RadiaPolskie Radio

Kwota, którą blokuje szef KRRiT Maciej Świrski, to tylko w przypadku rozgłośni regionalnych już ponad 80 milionów złotych.
Redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher powiedział, że jest to cios nie tylko w misję rozgłośni, ale także w obronność kraju. Na mediach publicznych, w tym Polskim Radiu, oparty jest bowiem system komunikacji z obywatelem w sytuacji zagrożenia. Jest on ważny z powodu trwającej na Ukrainie wojny. - Nieodpowiedzialne decyzje przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (...) osłabiają również obronność naszego kraju - mówił Paweł Majcher.

Paweł Majcher zaznaczył, że blokada pieniędzy z abonamentu godzi we wszystkich pracowników, a Radio musi prosić o rządowe dotacje. Bez tych dotacji Polskie Radio nie przetrwałoby kolejnych miesięcy. - Mamy zapewnione finansowanie jeszcze na miesiąc-dwa, ale później, bez otrzymania kolejnej dotacji, dalsze funkcjonowanie Polskiego Radia może stanąć pod znakiem zapytania - ostrzegał redaktor naczelny.

Specjalne komunikaty radiowe

W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kierowana przez Macieja Świrskiego, od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.

Komunikaty, jednakowe we wszystkich rozgłośniach, są emitowane po serwisach o 8.00, 9.00, 15.00, 16.00. Z komunikatów słuchacze dowiadują się dokładnie, na co jest przekazywany abonament - na misyjny program.

Wniosek o Trybunał Stanu

23 maja posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Pod wnioskiem podpisało się 185 parlamentarzystów koalicji rządowej.

Jest tam materiał dowodowy i 11 zarzutów. Najważniejsze to blokowanie środków dla TVP i Polskiego Radia, a także wrogie traktowanie mediów prywatnych oraz niewypełnianie swoich obowiązków.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością, innowacyjnością, wysoką jakością, a także integralnością przekazu.


IAR/dad