Polskie Radio
Section05
Maciej Świrski

"Melchiory 2022". Niebawem poznamy nagrodzonych reportażystów

Dziś o godz. 18.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie podczas Gali Polskich Reportażystów "Melchiory 2022" poznamy najlepszych reportażystów radiowych i telewizyjnych. Podczas uroczystości wręczone zostaną nagrody: XVII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2022", Ogólnopolskiego Konkursu o Grand Prix KRRiT, Inspiracji Roku oraz Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Melchiory 2022 reportaż Piotr Gliński Krzysztof Czabański Maciej Świrski KRRiT Rada Mediów Narodowych

"Otwiera się przed nami nowa era". Maciej Świrski o możliwościach współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej

- Mamy szansę na polsko-ukraińsko-amerykański sojusz technologiczny, załapanie się na szczególny moment dziejowy, znalezienie się w nowym rozdziale cywilizacji, który otwiera się przed nami - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Tadeusz Płużański Maciej Świrski

Rosyjskie fake newsy w sieci. Szef RDI: polska dyplomacja stanęła na wysokości zadania

- Niszczenie reputacji Polski przez mówienie, że w Polsce jest jakiś faszyzm, jest uzasadnieniem dla świata, by Polska została opuszczona w momencie agresji - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, szef Reduty Dobrego Imienia. - To się nie udało Putinowi z jednego powodu: polska dyplomacja stanęła na wysokości zadania w tym krytycznym momencie. To niezwykle istotne, co się wydarzyło w ostatnich tygodniach przed i po agresji na Ukrainę - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Świrski Tadeusz Płużański wojna na Ukrainie wojna 2022 dezinformacja fake news Rosja

Prezes RDI o "Warstwach Pamięci"

Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski opowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia o projekcie "Warstwy Pamięci". Jak wskazał, "kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii i żeby tej historii nie rozumieć, to jest obecnie przez rozmaite media i gremia zamazywana".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek historia Polski pamięć zbrodnie wojenne okupacja niemiecka HISTORIA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia II wojna światowa

"Zatraciliśmy świadomość o ogromie zbrodni niemieckich". Prezes RDI o projekcie "Warstwy Pamięci"

- Przez lata komunizmu i postkomunizmu zatraciliśmy świadomość, jaka była skala zbrodni niemieckich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski. Jak zaznaczył "praktycznie w każdej gminie w Polsce są miejsca, w których coś strasznego się wydarzyło". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć HISTORIA historia Polski II wojna światowa Holokaust zbrodnie wojenne okupacja niemiecka

Projekt "Warstwy pamięci". Reduta Dobrego Imienia chce przywrócić przekaz polskiego kodu kulturowego

- W dobie smartfonów, internetu - oraz wszystkiego, co się z tym wiąże - trudno jest przebić się z kulturowym przekazem i dotrzeć do młodych ludzi z informacjami historycznymi - mówi o projekcie edukacyjnym "Warstwy pamięci" prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć historia Polski II wojna światowa

"Podejmiemy odpowiednie działania". Prezes Reduty Dobrego Imienia o słowach Frasyniuka

- Słowa Władysława Frasyniuka wpisują się w kampanię nienawiści wobec Wojska Polskiego i przeciwko Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, oceniając skandaliczną wypowiedź działacza opozycji w PRL Władysława Frasyniuka o polskich żołnierzach.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Świrski POLSKA Władysław Frasyniuk uchodźcy straż graniczna Wojsko Polskie

"Będziemy składać skargę kasacyjną". Świrski o wyroku ws. książki "Dalej jest noc"

- Pozwani zgodzili się z p. Filomeną Leszczyńską, że popełnili błąd i wsadzili trzech Malinowskich w jednego. Mimo to, sprawa jest oddalona - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, oceniając wyrok sądu II instancji ws. książki "Dalej jest noc". - Jestem zdania, że ten wyrok nie ostanie się przed Sądem Najwyższym i skarga zostanie uznana - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Świrski Antoni Trzmiel POLSKA Żydzi historia Polski sądownictwo

"Nielogiczny, alarmujący". Maciej Świrski o wyroku ws. książki "Dalej jest noc"

- Z jednej strony sędzia obszernie mówi o uprawnieniu Filomeny Leszczyńskiej do występowania w obronie dóbr i pamięci swojego stryja, pomówionego przez Barbarę Engelking i Jana Grabowskiego w książce "Dalej jest noc", a z drugiej strony w tym uzasadnieniu jest mowa o tym, że badania naukowe, historyczne nie mogą być weryfikowane. To kompletnie niezrozumiałe uzasadnienie - powiedział prezes Reduty Dobrego Imienia (RDI) Maciej Świrski.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa POLSKA Maciej Świrski sądownictwo społeczeństwo

Sprawa kontrowersyjnej książki "Dalej jest noc". Znamy uzasadnienie wyroku

"Samo prawo do wolności naukowej [...] podlega ochronie prawnej, niemniej jednak ochrona ta nie obejmuje takich wypowiedzi, które nie poddają się regule rzetelności" - głosi uzasadnienie wyroku w sprawie przeciw autorom książki "Dalej jest noc" przytaczane przez Redutę Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski Żydzi Holokaust II wojna światowa Jan Grabowski pamięć społeczeństwo POLSKA

"Pokazał, że prawda zwycięża". Prezes Reduty Dobrego Imienia o wyroku ws. książki "Dalej jest noc"

- Od samego początku wspieramy panią Filomenę Leszczyńską. Stanęła przed molochem. Wszystkie światowe potęgi historyczno-propagandowe sądziły, że mają przed sobą osobę, którą mogą rozjechać propagandowym walcem. Okazało się, że nie. Prawda zwycięża - powiedział Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Maciej Świrski Holokaust Żydzi

"Celem jest wzbudzanie nieufności do rządu". Maciej Świrski o akcji dezinformacyjnej ws. pandemii

- Pamiętajmy, że jednym z celów akcji dezinformacyjnej związanej z pandemią koronawirusa jest wzbudzanie nieufności do działań rządu, jeżeli chodzi o walkę z pandemią, bo to ma na celu zdestabilizować kraj - powiedział w niedzielę prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepienia szczepionka społeczeństwo dezinformacja Maciej Świrski pandemia

Auschwitz w granicach Polski na mapie "The Economist". Świrski: obóz śmierci zbudowali Niemcy

- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci. Wystosowaliśmy list z żądaniem zmiany granic na tej mapie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna Niemcy II wojna światowa Auschwitz zbrodnie wojenne historia Polski społeczeństwo Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 POLSKA

Oddalony wniosek gminy ws. tablic "Strefa wolna od LGBT". Reduta Dobrego Imienia: szokujące fragmenty uzasadnienia sądu

O "szokujących fragmentach orzeczenia" w sprawie Barta Staszewskiego pisze informacji prasowej Reduta Dobrego Imienia. RDI wskazuje, że Sąd Okręgowy w Rzeszowie pisze w uzasadnieniu o rocznicy "tzw. »Chrztu Polski«" i ocenia, że wyrażenie "wojna ideologiczna" stygmatyzuje osoby LGBT. 
Zobacz więcej na temat:  Reduta Dobrego Imienia LGBT POLSKA sąd sądownictwo Maciej Świrski