Redakcja Polska

"Jan III Sobieski: król, władca, polityk" - wystawa w Muzeum Niepodległości

12.02.2020 14:33
Towarzystwo Rapperswilskie przygotowało występ grupy rekonstrukcyjnej i warszawski wernisaż wystawy, która dotarła już na Węgry i na Ukrainę   
Audio
  • Jan III Sobieski król, władca, polityk [posłuchaj]
Halina Czubaszek i Maciej Jasiński w studiu PRdZ
Halina Czubaszek i Maciej Jasiński w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

- Król Jan III Sobieski to prawdopodobnie jeden z pięciu najbardziej znanych na świecie Polaków – mówi Halina Czubaszek z Towarzystwa Rapperswilskiego, które wraz z Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wystawę „Jan III Sobieski – król, władca, polityk”.

Wystawa wcześnie prezentowana była na Węgrzech, dotarła też na Ukrainę. Mogli ją zobaczyć widzowie w Żółkwi, która była ulubioną rezydencją króla. – Później dotarliśmy z wystawą do Lwowa, gdzie w szkole im. św. Marii Magdaleny pokazaliśmy ją – wraz z rekonstrukcją historyczną – polskim dzieciom – dodaje Halina Czubaszek.

Członkiem grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwa Rapperswilskiego, który wziął na siebie rolę Jana III Sobieskiego, jest historyk-archiwista Maciej Jasiński. Podczas spotkania z parą królewską król w stroju z epoki opowie m.in. o karnawale na królewskim i szlacheckim dworze.

Wernisaż wystawy i występ grupy rekonstrukcyjnej – już 15 lutego w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej , a od 19 lutego wystawa będzie dostępna w Galerii Brama Bielańska.

Z Haliną Czubaszek i Maciejem Jasińskim z Towarzystwa Rapperswilskiego o wystawie „Jan III Sobieski – król, władca, polityk” rozmawia Ewa Plisiecka.