Polskie Radio
Section05
Jan III Sobieski

Ze Lwowa do Wilanowa i Gdańska. Peregrynacje pomnika Jana III Sobieskiego

Monument przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich królów odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Tam pomnik stał do 1945 roku, następnie przez kilkanaście lat znajdował się w Warszawie. I chociaż już od ponad pół wieku można go podziwiać w Trójmieście, do dziś nie wiadomo, dlaczego monument trafił akurat na Pomorze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski pomniki Jan III Sobieski królowie Polski Lwów Gdańsk

Bitwa pod Chocimiem. Tryumf, który utorował Sobieskiemu drogę do korony

Dokładnie 350 lat temu, 11 listopada 1673 roku, zakończyła się bitwa pod Chocimiem, w której armia polsko-litewska pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego rozgromiła wojska tureckie. Pół roku później otoczony nimbem pogromcy Turków Sobieski został wybrany królem Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Turcja Rzeczpospolita chrześcijaństwo Chocim Kamieniec Podolski

Traktat w Buczaczu - hańba dla skłóconej Rzeczypospolitej

251 lat temu w obozie sułtańskim pod Buczaczem podpisany został traktat, w którym Rzeczpospolita zrzekła się na rzecz Turcji części terytorium wraz ze słynnym Kamieńcem Podolskim oraz zobowiązała się do płacenia sułtanowi rocznego trybutu. Układ nie został ratyfikowany przez sejm i stał się impulsem do wytężenia wysiłków w walce z nieprzyjacielem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Tatarzy Turcja Kamieniec Podolski Podole

ART. SPONSOROWANY 340. rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem upamiętniona przez NBP monetami kolekcjonerskimi „Odsiecz wiedeńska”

Narodowy Bank Polski 10 października 2023 r. wprowadza do obiegu dwie monety kolekcjonerskie upamiętniające rocznicę tego przełomowego w dziejach Europy wydarzenia – złotą monetę kolekcjonerską o nominale 100 zł oraz srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł – „Odsiecz wiedeńska”.
Zobacz więcej na temat:  NBP bank centralny Adam Glapiński Jan III Sobieski GOSPODARKA

Muzyczny "Wieczór z historią". 340 lat od bitwy wiedeńskiej

"Wieczór z historią" poświęcony był letnim i wrześniowym rocznicom. W pierwszej kolejności wielkim polskim wiktoriom, takim jak Grunwald i Cud nad Wisłą, a w szczególności przypadającej na 12 września 340. rocznicy bitwy wiedeńskiej. Również powstaniu warszawskiemu i Dniu Sybiraka. Zaśpiewali o tym: Jacek Kaczmarski, Maciej Wróblewski, Andrzej Kołakowski, zespoły Zayazd, Horytnica i Forteca.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Wiedeń Jan III Sobieski

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Wiedeń Turcja Austria NASZ WYWIAD