Polskie Radio
Section05
król

Król Danii Fryderyk X złożył wizytę w Warszawie. "Więź z Polską silniejsza niż kiedykolwiek"

Król Danii Fryderyk X chwali bliskie relacje z Polską i zachęca do pogłębienia współpracy w zwalczaniu zmian klimatycznych. Nowy duński monarcha rozpoczął trzydniową wizytę w naszym kraju. To jego pierwsza zagraniczna podróż, odkąd w połowie stycznia objął duński tron.
Zobacz więcej na temat:  Dania król Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych historia Polski Niemcy Ukraina II wojna światowa

TYLKO U NAS Niech żyje król! Monarchia w XXI wieku ma się wyśmienicie

Dania ma nowego władcę - Małgorzatę II zastąpił jej syn, Fryderyk X. Do Kopenhagi z okazji uroczystości przybyło ok. 150 tys. ludzi - liczba robiąca wrażenie, gdy uświadomimy sobie, że w całym kraju mieszka niecałe 6 mln ludzi. Świadkami podobnego królewskiego "szaleństwa" byliśmy niedawno w Wielkiej Brytanii. Mimo rozwoju nauki i techniki, postępu społecznego i wiary w siłę demokracji monarchia ma się zaskakująco dobrze. Zapoznać się z duńskim królem mogą Polacy. To do naszego kraju Fryderyk X udaje się z pierwszą zagraniczną wizytą. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT monarchia Europa król

Holenderskie media: dziadek króla Holandii należał do NSDAP i ukrywał to przez całe życie

Parlamentarzyści kilku ugrupowań, a także organizacje żydowskie w Holandii apelują do premiera kraju Marka Rutte o zbadanie nazistowskiej przeszłości księcia Bernharda, męża królowej Juliany i dziadka obecnego holenderskiego króla Wilhelma Aleksandra. Wszystko przez rewelacje dziennika "NRC" opublikowane 4 września 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  nazizm Holandia król historia Europy HISTORIA Niemcy Adolf Hitler

Ta okropna wspaniała Madame du Barry. Kim była bohaterka filmu "Kochanica króla"?

Ostatnia faworyta króla Ludwika XV, zarówno za życia, jak i po śmierci była przedmiotem tyleż podziwu i zazdrości, co nienawistnych plotek i politycznych intryg. W czasie, gdy wszyscy o niej mówili, ona o sobie nie mówiła nic. Dlatego dziś tak trudno dotrzeć do prawdy o Jeanne du Barry.
Zobacz więcej na temat:  Ludwik XVI HISTORIA Francja król królestwo Maria Antonina seks Rewolucja Francuska Paryż Wersal

Epilepsja, zdrada i ser parmeński. Tragiczne losy Elżbiety Habsburżanki

15 czerwca 1545 roku w Wilnie zmarła Elżbieta Habsburżanka – pierwsza żona króla Zygmunta II Augusta. Królowa spędziła na polskim dworze zaledwie dwa lata, podczas których musiała się zmierzyć z wieloma przykrościami - między innymi zdradą męża i nienawiścią teściowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA królowie Polski małżeństwo król Barbara Radziwiłłówna Wawel

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 2 czerwca 1953 roku ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania król królestwo polityka Kanada Australia telewizja telewizja publiczna telewizor BBC historia Europy HISTORIA

Jak moto-marki uczciły koronację króla Karola III?

6 maja oczy całego świata były zwrócone na Londyn. Król Karol III został oficjalnie koronowany. Branża motoryzacyjna także nie przeszła obojętnie obok tej hucznej uroczystości. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 bentley skoda octavia skoda superb skoda Wielka Brytania król król Karol III Karol III

Dr hab. Lewandowski: zdecydowano się zachować mistycyzm koronacji Karola III

- Biorąc pod uwagę zaangażowanie następcy tronu w walkę z handlem kością słoniową pewien zgrzyt wywołało jedno z insygniów wykonane z tej kości. Sporo wysiłków zostało jednak zrobionych, by unikać takich zgrzytów. Jednym z nowoczesnych elementów jest olej, który został użyty do namaszczenia. Jest w pełni wegański - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Wojciech Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronacja król Królowa Elżbieta II Wielka Brytania Europa społeczeństwo