Redakcja Polska

Obraz Caravaggia na Zamku Królewskim w Warszawie

12.11.2021 11:33
"Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" – obraz pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem - prezentowany jest na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie”.
Audio
  • Caravaggio na Zamku Królewskim - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Caravaggio na Zamku Królewskim
Caravaggio na Zamku Królewskim Foto: materiały prasowe

Ekspozycja to także ponad czterdzieści płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII. Dzieła pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez włoskiego historyka sztuki, autora opracowań na temat twórczości Caravaggia Roberta Longhiego. Michelangelo Merisi znany powszechnie jako Caravaggio to jeden z najbardziej nowatorskich malarzy epoki baroku. Działał w Neapolu, Rzymie na Malcie i Sycylii w latach 1593-1610.

Na ekspozycji prezentowane są także płótna takich twórców jak między innymi Lorenzo Lotto, Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera.

Jak mówi dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Wojciech Fałkowski, dzieła Caravaggia charakteryzuje mistrzowskie operowanie kontrastów między cieniem a światłem. Podczas oglądania obrazów warto zwrócić uwagę na namalowane postacie, które ściśle wypełniają całą płaszczyznę dzieł.

Według wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin, wystawa jest zachwycająca, a prezentowane dzieła są ponadczasowe.

Kolekcja zgromadzona przez Roberta Longhiego jest pokazywana w Polsce po raz pierwszy.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających Zamek Królewski w Warszawie do 10 lutego 2022 roku. Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń, w tym spotkań, wykładów oraz zajęć edukacyjnych, zostanie również wydany naukowy katalog zawierający eseje i noty opracowane przez badaczy związanych z Fundacją Roberta Longhiego.

IAR/ep