X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

135 lat temu urodził się generał Kazimierz Sosnkowski

19.11.2020 13:54
19 listopada 1885 roku, w Warszawie urodził się Kazimierz Sosnkowski, generał, działacz niepodległościowy. Był wychowany w tradycjach patriotycznych już od najmłodszych lat.
Audio
  • 135 lat temu urodził się gen. Kazimierz Sosnkowski, działacz niepodległościowy, Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych [POSŁUCHAJ]
Kazimierz Sosnkowski
Kazimierz SosnkowskiPolskie Radio/na podstawie NAC

Kazimierz Sosnkowski w czasach szkolnych angażował się w działalność tajnych kółek samokształceniowych. W trakcie studiów, po przeszkoleniu w tajnej "szkole bojowej" w Krakowie, był wicekomendantem, a następnie komendantem Okręgu Warszawskiego Organizacji Bojowej PPS. Następnie działał w Związku Walki Czynnej, stając się szybko najbliższym współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i szefem sztabu wojskowej organizacji. Sosnkowski i Piłsudski utworzyli też Związek Strzelecki, w którym kształciły się przyszłe kadry Legionów Polskich. Po wybuchu wojny w 1914 roku Kazimierz Sosnkowski został szefem sztabu 1. pułku Legionów, potem - I Brygady, z którą przeszedł cały szlak bojowy, walcząc z armią rosyjską. Po kryzysie przysięgowym w 1917 został aresztowany i osadzony w twierdzy w Magdeburgu. Jak się okazało był tam też więziony Józef Piłsudski.

Kazimierz Sosnkowski i Józef Piłsudski do Warszawy wrócili 10 listopada 1918 roku. Na wolność wyszli po wybuchu rewolucji listopadowej w Niemczech. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Kazimierz Sosnkowski walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, brał udział w obronie Warszawy, negocjował też warunki traktatu ryskiego w 1921 roku. Przez całe 20-lecie międzywojenne służył w wojsku na różnych stanowiskach. W czasie kampanii polskiej 1939 roku dowodził zgrupowaniem wojsk polskich na południu kraju, tocząc ciężkie boje i starając się odblokować Lwów. W obliczu zbliżającej się klęski wyjechał na Węgry, a następnie do Francji i Wielkiej Brytanii. Z polecenia rządu londyńskiego zajmował się organizacją konspiracyjnych sił zbrojnych w kraju. Od listopada 1939 do czerwca 1940 roku pełnił funkcję Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej, który w 1942 przekształcił się w Armię Krajową. Po śmierci generała Władysława Sikorskiego w katastrofie gibraltarskiej został Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.

Kazimierz Sosnkowski był przeciwnikiem rozmów ze Związkiem Sowieckim do czasu uregulowania sprawy wschodniej granicy Polski. Między innymi z tego powodu Brytyjczycy i Sowieci żądali jego dymisji. Został pozbawiony stanowiska we wrześniu 1944 roku i wyemigrował do Kanady, gdzie mieszkał do śmierci. 

Generał Kazimierz Sosnkowski zmarł 11 października 1969 roku w Arundel w Kanadzie. Został pochowany w Paryżu w kościele Świętego Stanisława, ponieważ jego ostatnią wolą był leżeć jak najbliżej Polski i spocząć na ojczystej ziemi, kiedy kraj odzyska wolność. W 1992 roku urnę z prochami generała sprowadzono do Warszawy i złożono w podziemiach archikatedry świętego Jana Chrzciciela ma Starym Mieście.

IAR/PP