Polskie Radio
Section05
Kazimierz Sosnkowski

Kazimierz Sosnkowski. Najwierniejszy żołnierz Rzeczpospolitej

Nawet na tle niezwykle barwnej galerii wojskowych i polityków pierwszej połowy XX wieku Sosnkowski jawi się jako postać nietuzinkowa. Człowiek, który przeszedł długą drogę od szefa sztabu I Kompanii Kadrowej, poprzez organizatora Wojska Polskiego, do Wodza Naczelnego, kierował się zawsze dobrem Polski, choć krępowały go ułomności własnego charakteru. 19 listopada mija 137. rocznica urodzin generała.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA I wojna światowa II RP II Rzeczpospolita II wojna światowa Józef Piłsudski Kazimierz Sosnkowski POLSKA Warszawa wojsko Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie emigracja

Wszyscy ludzie Komendanta. Piłsudski zarządzał państwem poprzez nieformalny krąg władzy

Wraz z zakończeniem I wojny światowej domknął się proces powstawania fenomenu, który zaważył na losach II Rzeczpospolitej. W czasie, gdy Piłsudski obejmował władzę w niepodległej Polsce, niemal ukształtowane było już środowisko ludzi, dla których stanowił on niepodważalny autorytet. Dla nich był Komendantem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Piłsudski Aleksander Prystor Walery Sławek Kazimierz Sosnkowski Kazimierz Świtalski Józef Beck Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Władysław Raczkiewicz. Powrót do Polski po 75 latach

12 listopada zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie i złożone w nowo powstałym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Do kraju powrócą prochy Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Władysława Raczkiewicza, który w 1939 roku przejął funkcję prezydenta z rąk internowanego Ignacego Mościckiego. W "Eurece" przybliżyliśmy sylwetkę Władysława Raczkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Władysław Raczkiewicz Stanisław Ostrowski August Zaleski historia Polski Święto Niepodległości Ignacy Mościcki Kazimierz Sosnkowski

"Wspaniały, piękny życiorys". Minister kultury odsłonił pomnik gen. Kazimierza Sosnkowskiego

- Generał Kazimierz Sosnkowski to człowiek, który całe życie myślał o Polsce, polski patriota, Polak, który życie poświęcił ojczyźnie, a jego życiorys jest probierzem, wzorcem dla nas wszystkich - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Kazimierz Sosnkowski pomniki

Samolot Naczelnego Wodza na Cytadeli

24 czerwca do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego trafi samolot Dakota, z którego korzystał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Kazimierz Sosnkowski. Uroczyste przekazanie samolotu z udziałem wiceministra obrony narodowej Tomasza Szotkowskiego odbędzie się o 14.30 na Cytadeli Warszawskiej gdzie powstaje nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Ministerstwo Obrony Narodowej Kazimierz Sosnkowski